Shop Roku 2018
Shop Roku 2018
  1. O nás
  2. Archiv historických ražeb
  3. Stříbrná mince České tradice UNESCO - Vodění Jidáše proof
Zpět

Stříbrná mince České tradice UNESCO - Vodění Jidáše proof

Cena (včetně DPH)
1 450 Kč
56 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
75172-711


O zápis do Reprezentativního seznamu nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO se snaží mnoho památek a tradic. Každoročně se to podaří jen několika z nich, proto je velkou ctí pro Českou republiku, že se může pochlubit šesti takovými zápisy. Jde o výjimečné zvyky, které jsou označeny jako Mistrovská díla ústního a nehmotného dědictví, a kromě celosvětového uznání jim náleží také emise stříbrných Smart mincí 1 NZD od České mincovny. Minisérie České tradice UNESCO představuje v mistrovském uměleckém provedení všech šest nemateriálních národních klenotů.

Tradice Vodění Jidáše je připomínkou Jidášovy zrady Ježíše Krista, která byla příčinou Ježíšova odsouzení a následného ukřižování – těsně se tedy váže k Velikonocům. S říkankou začínající slovy „Ó Jidáši nevěrný, cos to učinil, žes svého Mistra Židům prozradil“ obcházejí chlapci v několika vesnicích Pardubického kraje na Bílou sobotu vesnické domy a přijímají od obyvatel dary. Nejstarší nezletilý z nich je oblečen do nejčastěji slámového nebo rákosového kostýmu symbolizujícího postavu Jidáše a jde v čele průvodu. Ostatní členové mají rozdělené role pána s vůdcovskou holí, vodiče vedoucího proradného Jidáše, kasaře vybírajícího odměny nebo hrkačů, jejichž hlavním úkolem je pomocí hlučných nástrojů nebo vlastních hlasivek dělat co největší rámus, aby průvod nikdo nepřehlédl.

Tento zvyk zvěčnila Česká mincovna pro další generace ve formě Smart mince z ryzího stříbra 1 NZD. O návrh požádala výtvarnici Lenku Nebeskou, DiS., jež se úkolu zhostila s precizností sobě vlastní. Reverzní stranu věnovala postavě Jidáše a dětí, které ho doprovázejí.  Kompozici dotvořila vkusným florálním motivem a textem OBYČEJ VODĚNÍ JIDÁŠE. Rub mince patří nezbytným atributům emitenta, nominálu 1 DOLLAR, roku emise 2015 a nápisu INTANGIBLE CULTURAL HERITAGE – CZECH REPUBLIC (NEHMOTNÉ KULTURNÍ DĚDICTVÍ UNESCO – ČESKÁ REPUBLIKA). Nenechte si uniknout originální ražbu a obohaťte svou sbírku o další hodnotný přírůstek!

Materiál
Stříbro
Váha
29 g
Ryzost
999 / 1000
Průměr
40 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká
Autor averzu
Lenka Nebeská, DiS.
Autor reverzu
Lenka Nebeská, DiS.
Číslo
75172-711
Emisní náklad
2000 ks
Datum emise
červen 2015
Balení
Stříbrná papírová etue
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Niue
Nominální hodnota
1 NZD