Stříbrná mince Ohrožená příroda - Šafrán karpatský proof

Cena (včetně DPH)
1 295 Kč
50 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
75121-718


Ohrožená příroda

Šafrán karpatský, latinsky Crocus heuffelianus, patří k divoce rostoucím zástupcům svého druhu a s jeho krásnými květy se můžeme setkat i na území České republiky, přesněji v Beskydech, kde však zřejmě zplaněl. Je to rostlina karpatských luk, jež je pravděpodobně původní na Slovensku a v Polsku. Česká mincovna tuto výjimečnou květinu zařadila do oblíbené série Ohrožená příroda, a rozšířila ji tak o další svěží umělecké dílo.

Nepřehlédnutelné, zářivě fialové květy se objevují ihned po jarním tání, výjimkou není ani jejich výskyt na sněhu. Kvetou od března do dubna, v chladnějších horských oblastech pak až do června. Jedná se o trvanlivou rostlinu – zimu přežívá ve formě podzemní hlízy. Listy šafránu karpatského dorůstají plné velikosti až po odkvětu, jsou úzké a mají charakteristický bílý pásek. Plodem rostliny je trojpouzdrá tobolka s kulatými semeny. Pokud byste chtěli šafrán spatřit na vlastní oči, budete se muset vydat na vlhké louky a lesní paloučky Beskyd a doufat, že vám bude přát štěstí. Šafrán karpatský, neboli šafrán Heuffelův, je totiž bohužel vzácným,kriticky ohroženým druhem květeny ČR.

Neopakovatelný půvab šafránu karpatského připomíná Česká mincovna poutavým zpracováním stříbrné mince 1 NZD, která doplňuje oblíbenou sběratelskou sérii Ohrožená příroda. Autorem mince je vynikající medailér Mgr. Martin Dašek. Reverzu dominují dva kolorované květy šafránu karpatského a jeho český a latinský název. Averz je nositelem vkusné kompozice atributů emitenta a drobných kvítků. Atraktivní medaile je krásným přírůstkem do vaší kolekce a zároveň představuje vzkaz naší přírody, která se pomalu loučí s jednou ze svých mimořádných ozdob. Emise je limitována 1000 kusy. Potěšte sebe či své blízké originálním a hodnotným dárkem!

Uložit si ho můžete po boku dalších ohrožených druhů do praktického sběratelského boxu, který rovněž najdete v nabídce České mincovny.

 

Materiál
Stříbro
Váha
16 g
Ryzost
999 / 1000
Průměr
34 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká
Autor averzu
MgA. Martin Dašek
Autor reverzu
MgA. Martin Dašek
Číslo
75121-718
Emisní náklad
1000 ks
Datum emise
říjen 2015
Balení
Blistr
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Kolorovaná
Ano
Kamínky
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Niue
Nominální hodnota
1 NZD