Vyhrajte zlato alchymistů
Velká soutěž o zlatý poklad
  1. O nás
  2. Archiv historických ražeb
  3. Stříbrná medaile Dekameron den pátý - O sokolovi proof
Zpět

Stříbrná medaile Dekameron den pátý - O sokolovi proof

Cena (včetně DPH)
1 550 Kč
60 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
31028-721


Dekameron

Sto novel o lásce, krásných, veselých i těch smutných. Takový je Dekameron – klíčové dílo italské renesance, které stvořil Giovanni Boccaccio. Roku 2013 jsme si připomněli 700. výročí jeho narození a Česká mincovna tehdy otevřela na spisovatelovu počest mimořádnou sérii deseti medailí. Každou z nich zdobí nejen charisma ušlechtilého kovu, ale také motiv jedné z povídek světoznámého milostného souboru půvabných příběhů.

Den pátý je v Dekameronu věnován vyprávění o sokolovi. Jeho majitelem byl šlechtic Federigo, jenž byl zoufale zamilován do počestné dámy monny Giovanny. Dělal vše, aby upoutal její pozornost, utrácel jmění za hostiny a turnaje až do té doby, kdy zůstal na mizině. Zůstal mu jen jeho sokol, nejlepší na světě. S tím se zanedlouho spřátelil synek monny Giovanny a nesmírně si dravce oblíbil. Vše nahrávalo šťastnému konci, syn však náhle onemocněl. Prosil svou matku, aby mu přinesla Federigova sokola, že ho to jistě uzdraví. Ta by pro záchranu svého dítěte udělala cokoli a vydala se na cestu. Přijela právě v době oběda. Šlechtic jí neměl co nabídnout a připravil tedy k jídlu sokola. Když po obědě vyjevila monna Giovanna své přání, Feederigo se rozplakal a vysvětlil, že už jí nemůže pomoci. Jejího syna se nepodařilo zachránit, ale po čase si Federiga vzala za muže.

Spletitý děj je krásnou přehlídkou jedinečného Boccacciova vypravěčského umu a rozhodně si zaslouží vlastní emisi v oblíbené sérii stříbrných medailí. Její reverz zdobí zdařilá plastika všech tří hlavních figur příběhu – Giovanny a Federiga u osudné večeře, nad kterými je zachycen sokol v letu. V motivu, jehož autorem je akademický sochař Vladimír Oppl, je opět zapracován prvek provázející všechny medaile série – strom života. Vkusně ho doplňuje erotický žetonek, tzv. římská spintrie. Reverz medaile náleží podobizně Giovanniho Boccaccia a domu v Certaldu, kde spisovatel žil. Medaile z ryzího stříbra O sokolovi je již pátou ražbou oslavující Dekameron a současně také cit z nejušlechtilejších – lásku. Vyhraďte jí tedy čestné místo ve svých krásných kolekcích!

Série Dekameron má také své vlastní sběratelské album, které vkusně uloží vaše umělecké poklady…

 

Materiál
Stříbro
Váha
31,1 g
Ryzost
999 / 1000
Průměr
37 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká s popisem
Autor averzu
ak. soch. Vladimír Oppl
Autor reverzu
ak. soch. Vladimír Oppl
Číslo
31028-721
Emisní náklad
500 ks
Datum emise
duben 2015
Balení
Modrá kožená etue
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká mincovna