Vyhrajte zlato alchymistů
Velká soutěž o zlatý poklad
  1. O nás
  2. Archiv historických ražeb
  3. Stříbrná medaile Dekameron den devátý - Kouzlo proof
Zpět

Stříbrná medaile Dekameron den devátý - Kouzlo proof

Cena (včetně DPH)
1 550 Kč
60 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
31227-721
Sběratelská série


Dekameron

Desetidílná série Dekameron České mincovny, která vychází ze souboru sta novel napsaných v časech renesance Giovannim Boccacciem, vítá svůj předposlední přírůstek. Na stříbrné pamětní medaili ožívá lechtivý příběh devátého dne nazvaný Kouzlo.

Dva přátelé, velebný pán Gianni di Bardo a kmotr Petr z Tresanti, provozovali totéž řemeslo. Obráželi jarmarky a vzájemně se navštěvovali. Na jedné takové návštěvě u Petra, který měl krásnou manželku Gemmatu, Gianni žertem prohlásil, že dokáže proměnit kobylu na ženu a zase zpět – záleží na tom, co od které zrovna potřebuje. Pár, který nepobral mnoho rozumu, ho požádal, aby Gemmatu proměnil v kobylu, která by Petrovi pomáhala s obchodem. Gianni se zdráhal, ale manželé se nenechali odradit. Vychytralý velebný pán tedy přichystal smyšlené zaklínání s tím, že Petr při něm nesmí promluvit, jinak se kouzlo nezdaří. Když Gianni nahé budoucí kobyle „připevňoval ocas“, Petr si hlasitě postěžoval, čímž „kouzlo“ pokazil. Gemmata svého muže vyplísnila, protože je připravil o výdělek, a jediný, kdo si přišel na své, tak byl Gianni.

Autorem výtvarné podoby celé sběratelské série je ak. soch. Vladimír Oppl a ani devátá ražba není výjimkou. Averzní straně vévodí naivní Gemmata v celé své kráse, jejíž nahotu zakrývá jenom pruh látky. Za ní stojí vytoužená kobyla a ještě dále v pozadí pak mytický strom života, který prorůstá celým cyklem. Dalším motivem averzu je tzv. spintrie, žeton s erotickým motivem, který se používal jako platidlo v nevěstincích starověké Itálie. Reverzní strana ražby je věnována mistrovi písma Giovannimu Boccacciovi a jeho rodnému městu Certaldo (budova vlevo je historická radnice, vpravo pak stojí umělcův dům). Letopočty 1313, 1375 a 2013 připomínají umělcovo narození, smrt a 700. výročí narození, při jehož příležitosti začala série pamětních medailí vycházet.

V nabídce České mincovny najdete také poutavé renesančně laděné sběratelské album.

Materiál
Stříbro
Váha
31,1 g
Ryzost
999 / 1000
Průměr
37 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká s popisem
Autor averzu
ak. soch. Vladimír Oppl
Autor reverzu
ak. soch. Vladimír Oppl
Číslo
31227-721
Emisní náklad
500 ks
Datum emise
březen 2017
Balení
Modrá kožená etue
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká mincovna