Vyhrajte zlato alchymistů
Velká soutěž o zlatý poklad
  1. O nás
  2. Archiv historických ražeb
  3. Stříbrná medaile Dekameron den šestý - O zákonu proof
Zpět

Stříbrná medaile Dekameron den šestý - O zákonu proof

Cena (včetně DPH)
1 550 Kč
60 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
31029-721


Dekameron

Sto poutavých milostných příběhů z pera zakladatele italské renesanční prózy Giovanniho Boccaccia – to je Dekameron. Jedno z nejslavnějších literárních děl pojednávající o radostech i nástrahách lásky inspirovalo také Českou mincovnu k založení nádherné série deseti stříbrných medailí. První z nich byla emitována v roce 2013 při příležitosti 700. výročí spisovatelova narození. Každý rok po dobu pěti let pak vznikají dvě malá umělecká dílka, jež jsou atraktivní výzvou k zušlechtění vaší numismatické sbírky. Nejnovějším skvostem z ryzího stříbra je medaile s motivem příběhu O zákonu v mimořádné kvalitě proof.

Dekameron vznikl mezi lety 1348 a 1353, když ve Florencii vypukl mor a obyvatelé města se snažili vyhnout nákaze útěkem. Hlavní postavy knihy - Pampinea, Fiammetta, Filomena, Emilia, Lauretta, Neifile a Elisa, Pamfilo, Filostrato a Dioneo – společně prchli na venkov, kde chtěli období moru přečkat. Pro ukrácení času si každý den povídali láskyplné historky.

Sedmý den vypráví jako šestý v pořadí Filostratus příběh o urozené dámě Filippě. Ta spolu se svým mužem žila v pratském kraji, který byl proslulý svými krutými zákony a kde bylo cizoložství trestáno upálením. Právě tento zákon chtěl na své ženě uplatnit Filippin choť, když svou krásnou ženu našel jednoho večera v náručí mladého Lazzarina de´ Guazzagliotri, k němuž chovala Filippa velmi hluboké city. Žena však u soudu označila odvážně zákon za špatný, protože u jeho vzniku nebyla jediná žena. Poté, co prokázala před soudem, že se svému muži oddala vždy, když o to žádal, a že tudíž manželství naplňovala, obhájila také to, že když může žena nabídnout v milostném životě více, než požaduje její choť, může pak posloužit dalšímu muži. Zákon byl na základě její řeči změněn a ona sama byla osvobozena.

Nová medaile ze série Dekameron nese úchvatně zpracované téma tohoto příběhu. Jeho podoby se zhostil akademický sochař Vladimír Oppl. Averzu vtiskl výjev zaznamenávající okamžik, kdy manžel přistihl svou nevěrnou ženu in flagranti se svým milencem. Pozadí medaile tvoří motiv stromu života, který celou úspěšnou sérii propojuje. Dalším společným prvkem averzu každé z emisí cyklu Dekameron je erotický žetonek – římská spintrie. Reverz patří portrétu G. Boccaccia spolu s radnicí v Certaldu a domem, kde žil a tvořil. Pouhých 500 ks těchto stříbrných medailí je připraveno zkrášlit vaše výjimečné kolekce!

Série Dekameron má také své vlastní sběratelské album, které vkusně uloží vaše umělecké poklady…

 

Materiál
Stříbro
Váha
31,1 g
Ryzost
999 / 1000
Průměr
37 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká s popisem
Autor averzu
ak. soch. Vladimír Oppl
Autor reverzu
ak. soch. Vladimír Oppl
Číslo
31029-721
Emisní náklad
500 ks
Datum emise
srpen 2015
Balení
Modrá kožená etue
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká mincovna