Vyhrajte zlato alchymistů
Velká soutěž o zlatý poklad
  1. O nás
  2. Archiv historických ražeb
  3. Stříbrná medaile Dekameron den třetí - Chytrý podkoní …
Zpět

Stříbrná medaile Dekameron den třetí - Chytrý podkoní proof

Cena (včetně DPH)
1 550 Kč
60 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
30879-721
Sběratelská série


Dekameron

V roce 2013 jsme si připomněli 700. výročí úmrtí Giovanniho Boccaccia, italského renesančního spisovatele. Jako poctu jedinečnému mistru slova připravila Česká mincovna sérii Dekameron. Ta oslavuje jeho nejznámější dílo deseti luxusními medailemi, které vycházejí vždy po dvou emisích ročně a jsou výzvou k založení krásné a originální sbírky. Letošní první medaile ze série se nazývá Chytrý podkoní.

Dekameron je jedním ze základních literárních kamenů italské a potažmo světové renesance. Je složen ze sta novel, které spojuje dějová linie základního příběhu. Historky si vypráví roku 1348 sedm žen a tři muži během deseti dnů strávených na venkovském sídle, kam uprchli z Florencie před morem.

Náměty čerpal Boccaccio z latinských, starofrancouzských i italských zdrojů, opíral se také o lidovou slovesnost. Jeho specifický sloh pak příběhům vdechl velkolepou čtivost. Důvodem je mistrovská popisná schopnost, jíž autor vylíčil lidské ctnosti i poklesky a která čtenáře přímo vtahuje do zábavného děje. Boccaccio dílem nechtěl mentorovat, jeho poučení plynoucí z jednotlivých příběhů jsou velmi přirozená a řídí se čistým rozumem. Boccaccio neměl v úmyslu lidské zápory trestat, měl pro ně stejné pochopení, jako například pro lásku.

Po loňské Gaskoňské paní a Kole osudu přichází další z deseti investičních medailí věnovaných Českou mincovnou nesmrtelnému Dekameronu - Chytrý podkoní. Jedná se o povídku třetího dne, v níž přelstil chytrý podkoní svého pána, krále Agilulfa, do jehož ženy se zamiloval. V převleku za krále ji jedné noci lstivě svedl, avšak skutečný král na to záhy přišel. Odhalil jej dle zběsile tlukoucího srdce a potmě mu ustřihl vlasy, aby ho ráno snadno poznal a potrestal. Podkoní však neváhal a ostříhal vlasy všem sloužícím. Ráno ho tedy král mezi ostatními nepoznal a rozhodl se pro tentokrát na vše s varováním zapomenout. Podkoní se už o královnu vícekrát nepokusil.

Averzu medaile dominuje vyobrazení postav z příběhu - krásné královny na koni, podkoního, který ho vede, a krále s varovně vztyčeným ukazováčkem. Strom života, který provází coby výtvarný prvek celou sérii medailí Dekameronu, dovedně dotváří téma lícové strany. Souvztažným motivem medailí je také vždy, vzhledem k erotickému zabarvení příběhů, jedna z římských spintrií - erotických žetonků. Návrhu stříbrné investiční medaile Dekameron - den třetí, se bravurně ujal ak. soch. Vladimír Oppl. Reverz všech deseti medailí z ryzího stříbra zdobí postava Giovanniho Boccaccia a plastiky radnice a domu v Certaldu, městě, kde spisovatel žil a tvořil. Tři letopočty pak určují datum spisovatelova narození (1313), skonu (1375) a 700leté výročí od jeho úmrtí (2013).

Stříbrná investiční medaile Dekameron den třetí - Chytrý podkoní je uložena v kapsli a modré plastové etui s přiloženým certifikátem České mincovny. Staňte se i vy majitelem série medailí výjimečné kvality, jejichž předloha oslovuje celý svět již více než 700 let. Emise je limitována pouze 500 kusy.

Investici do umělecky zpracovaného stříbra přejí také jeho momentální ceny, které jsou dočasně více než příznivé. Série Dekameron má také své vlastní sběratelské album, které vkusně uloží vaše umělecké poklady…

 

Materiál
Stříbro
Váha
31,1 g
Ryzost
999 / 1000
Průměr
37 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká s popisem
Autor averzu
ak. soch. Vladimír Oppl
Autor reverzu
ak. soch. Vladimír Oppl
Číslo
30879-721
Emisní náklad
500 ks
Datum emise
duben 2014
Balení
Modrá kožená etue
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká mincovna