Vánoční dárky pro ženy, muže i děti
Dárky pod stromeček pro všechny
Vánoce v Mincovně 2017

Stříbrná medaile Památky Brna - Petrov proof

Cena (včetně DPH)
590 Kč
23 €
Stav skladu
Skladem
Číslo
30945-711

Získáte 23 ibodů

Území Brna vykazuje díky své výhodné poloze známky osídlení již od pravěku. Jako rezidenční město se prosadilo už v 11. století. Za první republiky bylo Brno hlavním městem země Moravskoslezské, po druhé světové válce zůstalo významným městem krajským. Sídlí zde Nejvyšší soud, Ústavní soud a Nejvyšší státní zastupitelství České republiky. Důležitost města z historického hlediska byla a stále je velmi silná, proto mu právem náleží mimořádná emise České mincovny s příznačným názvem Památky Brna.

Stříbrná medaile s motivem Petrova je jedním ze dvou témat minisérie, druhá pak patří Špilberku. Návrhy obou připravil se zručností sobě vlastní význačný český výtvarník Mgr.A Jan Hásek, věhlasný medailér a autor mnohých univerzitních insignií. Averzu medaile Petrov na podkladu z ryzího stříbra dominuje katedrála sv. Petra a Pavla a její dvojjazyčný název. Reverz je oslavou nejznámějších architektonických unikátů, které patří právě Brnu.

Petrov je název kamenného ostrohu v samém centru Brna. Stával zde patrně brněnský hrad zmíněný v Kosmově kronice a také románský kostelík. Nejznámější stavbou, která se v různých obměnách dochovala dodnes, je katedrála sv. Petra a Pavla. Původní kostel byl vybudován právě při knížecím hradě na Petrově v 11. století, nejprve jako románská bazilika. Ve 14. století byla jeho podoba změněna na gotickou, v polovině 18. století pak na barokní. Kostelem katedrálním se stal v roce 1777, kdy bylo zřízeno brněnské biskupství.

Počátek 20. století přinesl přestavbu katedrály v novogotickém stylu. Interiér je velmi bohatý a zdobí jej zejména plastiky Ondřeje Schweigla. Presbyterium katedrály je zdobeno sedmi velkými vitrážovými okny zobrazujícími cyklus ze života sv. Petra a Pavla. Pod katedrálou se nachází největší z dochovaných fragmentů původního městského opevnění. Kromě barokně upravených interiérů lze navštívit románskou kryptu, klenotnici a věže s dechberoucí vyhlídkou. Katedrálu na Petrově obklopují barokní domy, které slouží potřebám biskupství.

Ryzí stříbro vždy patřilo mezi vzácné kovy a pro svou měkkost a tvárnost se odpradávna používalo pro výrobu tepaných ozdob. Coby nejbělejší kov s krásným leskem se později začalo využívat i v mincovnictví. Pamětní medaile Památky Brna – Petrov je další ukázkou toho, jak dokonale se historie a umění ve stříbře vyjímá. Současné výjimečně příznivé ceny drahých kovů k rozšíření vaší sbírky přímo vybízejí!

Materiál
Stříbro
Váha
10 g
Ryzost
999 / 1000
Průměr
30 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Autor averzu
Mgr. A. Jan Hásek
Autor reverzu
Mgr. A. Jan Hásek
Číslo
30945-711
Emisní náklad
2000 ks
Datum emise
květen 2014
Balení
Stříbrná papírová etue
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká mincovna