Dukáty svatého Václava
Dne 28. září si každoročně připomínáme odkaz svatého Václava – chrabrého rytíře, moudrého knížete a zbožného mučedníka, který je po staletí vděčným námětem medailérské tvorby. Letošní svátek je ale výjimečný…
Psal se rok 1923 a ministr financí Alois Rašín s kolegy přemýšleli, jak oslaví 5. narozeniny Československa. Rozhodli se oživit historickou tradici ražby českých zlatých mincí, která sahala až do časů panovníků Jana Lucemburského a Karla IV., a tak se zrodily prvorepublikové Svatováclavské dukáty. Poutavý návrh mince s vyobrazením patrona českých zemí si Alois Rašín, na kterého byl spáchán atentát, nechal donést do nemocnice, ale ražby se již nedožil.
Svatováclavské dukáty byly takzvanými obchodními mincemi, které sloužily jako uchovatel hodnoty, ale lidé si je rychle oblíbili především jako dárek k významným událostem – do kolébky, k promoci nebo třeba ke svatbě. Nezůstalo jen u dukátů, jejichž závazná specifikace činila 3,49 g zlata o ryzosti 986/1000. Razily se také jejich násobky. Potenciál mincí rychle odhalili sběratelé. K nejvzácnějším exemplářům dnes patří desetidukát z roku 1937, kterého bylo vyraženo jen 10 kusů, a dvoudukát z téhož roku, kterého vzniklo jen 8 kusů. K vyhledávaným Svatováclavským dukátům pochopitelně patří také původní ražby z roku 1923 – není bez zajímavosti, že na každý jeden kus bylo tehdy použito upravené razidlo s jiným pořadovým číslem.
Nejinak je tomu o rovných 100 let později – v roce 2023. Každý kus z unikátní edice novodobých dukátů České mincovny se totiž může pochlubit individuálním číslem zakomponovaným do reliéfu, které vzniklo přímo v rámci ražby. Emisní náklad čítá pouhých 100 dukátů. Součástí každého kusu je výjimečný dárek – originální číslované razidlo, které bylo použito při jeho výrobě.
Sběratelé, na které se edice s razidlem nedostala, nemusejí zoufat. Skladem máme ještě poslední kusy samostatných dukátů.