Fotbalové legendy dorazily do České mincovny pokřtít novou minci
V Jablonci nad Nisou se ve středu 10. 2. 2016 v České mincovně sešla trojice výjimečných fotbalistů z týmu, který před čtyřiceti lety získal náš zatím jediný titul Mistrů Evropy. Nechyběl ani nejznámější český hráč celého mistrovství, Antonín Panenka, který proslul notoricky známou finálovou penaltou. Sekundovali mu jeho spoluhráči Karol Dobiaš a Zdeněk Nehoda. Všechny spojuje fakt, že se objevili nebo objeví na pamětních mincích.
Zlaté a stříbrné mince patří do série Československé fotbalové legendy, Česká mincovna je vydává ve spolupráci s Nadací fotbalových internacionálů od podzimu roku 2014. V sérii jich doposud vyšlo dohromady pět s portréty Josefa Masopusta, Josefa Kadraby, Jana Lály, Ivo Viktora a Karola Dobiaše.
„Byli jsme druzí na světě, ale i na takový úspěch se časem zapomene. Připomínat takovéto události má smysl, aby mladí hráči viděli, čeho je možné sportem dosáhnout,“ vzkázal v listopadu 2014 při uvedení série dnes již zesnulý držitel Zlatého míče Josef Masopust.
Zlatky jsou vyraženy z ¼ unce, emisní limit je stanoven na 200 kusů a zájemci za ně zaplatí 10 950 Kč, stříbrných mincí o hmotnosti 29 gramů vychází 500 kusů v ceně 1 450 Kč za jednu. Celou sérii tvoří fotbalová jedenáctka v ofenzivním rozestavení 3-4-3 složená ze tří generací hráčů, kteří získali cenné kovy na šampionátech v Chile 1962, Jugoslávii 1976 a Anglii 1996. V sérii se ještě objeví například Karel Poborský nebo druhý český držitel Zlatého míče Pavel Nedvěd.
„Dnes se vracíme k jedinému zlatému okamžiku naší fotbalové historie. Za Mincovnu jsme rádi, že můžeme přinášet dobré zprávy a pozitivní vzory pro naše děti. Tím naši legendární fotbalisté určitě jsou. Zároveň nás těší, že můžeme přispívat na dobrou věc a že jsme již pro nadaci díky našim zákazníkům vybrali více jak 330 tisíc,“ uvedl Aleš Brix, obchodní ředitel České mincovny.
Do série přibyla již šestá mince, tentokrát s portrétem Antonína Panenky. Vynikající reprezentant je neodmyslitelně spjat s pražskými Bohemians. Za klokany nastoupil ke svému prvnímu ligovému zápasu v necelých dvaceti letech. Světoznámým se stal díky proměněné finálové penaltě na ME v Bělehradě. K její exekuci nastoupil za stavu, kdy čtyři naši fotbalisté penalty proměnili, zatímco na straně soupeře to byli pouze tři. Panenka na brankáře Seppa Maiera vytáhnul kousek, který měl pečlivě natrénovaný a který se později proslavil jako „vršovický dloubák“ – mírný padáček doprostřed brány.
„Potěší mě, když ve třetí mexické lize kopne hráč vršovický dloubák a komentátor řekne, že je to Panenkův kop. Jediné, co mě mrzí je, že mi z toho nejdou žádné tantiémy,“ uvedl před ražbou Antonín Panenka. Spolupráci s Mincovnou jsme velmi uvítali, protože ji vnímáme jako velmi přínosnou věc pro fotbal a jeho pozitivní vnímání mezi veřejností,“ doplnil Panenka.
Panenka je se sérií spjat nejen jako jeden z vyobrazených fotbalistů. Je také předsedou nadace, která se stará o vysloužilé fotbalisty a které jde část výtěžku z prodeje. Převážně se jedná o reprezentanty, kteří se během své aktivní kariéry neměli možnost zajistit na stáří a dnes žijí v mnohdy nevyhovujících poměrech.