Zlatá čtvrtuncová mince Josef Masopust proof

Zlatá čtvrtuncová mince Josef Masopust proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
říjen 2014
Emisní náklad
200 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Orientační výkupní cena produktu je 11 353 Kč. Výkup probíhá dle pravidel výkupu.

Československé fotbalové legendy

Jdou gentlemanství a vrcholový sport dohromady? Věřte nebo ne, jdou. Zářným důkazem je Josef Masopust, jehož fotbalový um byl po celou kariéru provázen poctivostí, čestností a příkladnou morálkou, za což byl pasován na rytíře sportu a obdržel Cenu fair play za celoživotní sportovní činnost. Tento mimořádný sportovec získal v průběhu svého pestrého života mnoho cenných kovů a v roce 2014 k nim Česká mincovna přidává hrdě další – zlatou čtvrtuncovou minci s nominálem 10 NZD.

Josef Masopust se narodil 9. února 1931 ve Střimicích u Mostu, svá učňovská léta strávil v divizním Baníku Most a poté ho angažovaly ligové Teplice. Díky tomu, že se stal vojákem z povolání, se mohl věnovat fotbalu profesionálně. Již během vojenské služby působil v ATK Praha, později Dukle, kde setrval dalších 16 let. Za tu dobu klub získal osm mistrovských titulů a čtyřikrát zvítězil v Československém poháru.

Jako záložník Dukly Praha a reprezentačního družstva byl Masopust u všech triumfů československého fotbalu šedesátých let. Za svou kariéru reprezentoval svou zemi celkem 63krát a dal 10 gólů. Za prvotřídní hráčský koncert, jenž předvedl během mistrovství světa v Chile v roce 1962, byl vyhlášen Evropským fotbalistou roku a stal se jedním ze dvou našich hráčů, kteří v historii vyhráli Zlatý míč. Rok 1966 mu pak přinesl vítězství v anketě Fotbalista Československa.

Po roce 1968 mohl Josef Masopust vycestovat do zahraničí a působil jako hrající trenér v Belgii a později v Indonésii. Doma se pak zapsal coby kouč v historii dukelského A mužstva, Zbrojovky Brno či Děčína. Na přelomu tisíciletí zastával Masopust post předsedy správní rady Nadace fotbalových internacionálů pečující o bývalé hráče národního mužstva, podporoval rovněž mladé fotbalisty. Jako spoluautor je podepsán pod publikací pro začínající talenty Fotbalový slabikář pro malé a velké.

Česká mincovna otevírá touto krásnou mincí z ryzího zlata novou sérii Československé fotbalové legendy, v rámci níž oslaví 11 největších představitelů naší kopané. Autorem té, která vydařeně oslavuje úspěchy Josefa Masopusta, je MgA. Martin Dašek. Pro reverz zpracoval charismatický portrét Josefa Masopusta doplněný nápisy „JOSEF MASOPUST VÍCEMISTR SVĚTA 1962 CHILE“. Na averzu mince se vedle motivu fotbalového míče nachází také atributy emitenta. Skutečná výzva pro každého sběratele-patriota i fotbalového fanouška je striktně limitována 200 ks, nepromeškejte tedy první úlovek z nového cyklu pro svou kolekci. Současné ceny drahých kovů nákupu přímo nahrávají!

Kompletní fotbalovou jedenáctku snů v ofenzivním rozestavení 3–4–3 si můžete uložit do stylové etue v podobě fotbalového hřiště, kterou najdete v nabídce České mincovny.

 

Specifikace

Číslo
75097-611
Emitent
Niue
Nominální hodnota
10 NZD
Autor averzu
MgA. Martin Dašek
Autor reverzu
MgA. Martin Dašek
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
7,78 g
Průměr
22 mm
Balení
Zlatá papírová etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...