Narození dítěte 2017

Stříbrná kilová investiční medaile Statutární město Olomouc stand

Cena (včetně DPH) 44 950 Kč
Prodejní místa Zobrazit
Stav skladu Do 21 dnů
Číslo 30910-730

Orientační výkupní cena: Na dotaz více

Přidat do oblíbených
  • Nákupem tohoto produktu získáváte dopravu ZDARMA.
  • Emise s investičním potenciálem, která by neměla minout vaše sbírky!

Statutární města

Každé z 26 statutárních měst České republiky má svou jedinečnost, kterou získalo událostmi dávné i nedávné historie. Jednotlivá města reprezentují význačné památky, osobnosti i počiny, ale také vysoce hodnotné stříbrné investiční medaile od České mincovny. Letošní druhá emise této sofistikované série je věnována věhlasnému klenotu na řece Moravě, Olomouci.

Stotisícové město bylo vždy považováno za jednu z nejvýznamnějších moravských metropolí, kde se snoubily dějiny s pokrokem. Olomouc byla ve středověku centrem Moravy, do třicetileté války po Praze druhým největším městem Českého království a taktéž největším městem moravským. Dnes je sídlem arcibiskupství a Metropolity moravské církevní provincie a centrem pravoslavné církve na Moravě. Je rovněž hospodářským, společenským a kulturním střediskem s nezaměnitelnou grácií. Historická část města byla v roce 1971 prohlášena za památkovou rezervaci, která je druhá největší v Česku. Nejvýznamnějším monumentem je sloup Nejsvětější Trojice, jenž byl v roce 2000 zapsán na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Mezi další národní kulturní památky patří areál Olomouckého hradu s katedrálou svatého Václava, Zdíkovým palácem a budovami Kapitulního děkanství, klášter Hradisko či proboštský kostel svatého Mořice. Olomouc je také sídlem vrchního soudu, Univerzity Palackého, Vědecké knihovny a Slovanského gymnázia – nejstarší nepřetržitě fungující střední školy na Moravě, kde je čeština vyučovacím jazykem.

Medaile z ryzího stříbra o hmotnosti jednoho kilogramu je nádhernou poctou velkému městu. Jejího výtvarného ztvárnění se ujali ti nejpovolanější umělci. Autorem reverzu, jenž spojuje celou sérii Statutární města od České mincovny, je Bc. Miroslav Schovanec, DiS. Tvoří ho vydařená grafika sestávající z názvů všech 26 měst částečně překrytá mapou České republiky s jejich vyznačeným umístěním. Kompozici reverzu doplňuje i titul série. Averz pochází z dílny Jana Petra, DiS., a nese na pozadí kruhový výřez letecké mapy s mistrně propracovanými detaily, který v popředí částečně překrývá drobná plastika sloupu Nejsvětější Trojice. Dalšími prvky averzu jsou označení ryzosti, hmotnosti a nápis Olomouc. Kilogramová stříbrná medaile není jen vzácným artefaktem pro vaše sbírky, při aktuálních nízkých cenách drahých kovů je současně nositelem význačného investičního potenciálu. Přepychová emise je číslována a limitována pouhými 24 kusy!

Materiál: Stříbro
Váha: 1000 g
Ryzost: 999 / 1000
Průměr: 90 mm
Provedení: STANDARD
Hrana: Hladká s číslováním
Autor averzu: Jan Petr, DiS.
Autor reverzu: Bc. Miroslav Schovanec, DiS.
Číslo: 30910-730
Emisní náklad: 24 ks
Datum emise: Září 2014
Balení: Dřevěná etue světlá vykl.
Číslovaná emise: Ano
Certifikát: Ano
Balení kapsle: Ano
Emitent Česká mincovna
Nákupní košík 0 Kč