100 let Československa
Cesta Českého lva 20. stoletím

Stříbrná kilogramová investiční medaile Statutární město Olomouc stand

Cena (včetně DPH)
44 950 Kč
1 741 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
30910-730
Sběratelská série

Orientační výkupní cena
Na dotaz

Statutární města

Každé z 26 statutárních měst České republiky má svou jedinečnost, kterou získalo událostmi dávné i nedávné historie. Jednotlivá města reprezentují význačné památky, osobnosti i počiny, ale také vysoce hodnotné stříbrné investiční medaile od České mincovny. Letošní druhá emise této sofistikované série je věnována věhlasnému klenotu na řece Moravě, Olomouci.

Stotisícové město bylo vždy považováno za jednu z nejvýznamnějších moravských metropolí, kde se snoubily dějiny s pokrokem. Olomouc byla ve středověku centrem Moravy, do třicetileté války po Praze druhým největším městem Českého království a taktéž největším městem moravským. Dnes je sídlem arcibiskupství a Metropolity moravské církevní provincie a centrem pravoslavné církve na Moravě. Je rovněž hospodářským, společenským a kulturním střediskem s nezaměnitelnou grácií. Historická část města byla v roce 1971 prohlášena za památkovou rezervaci, která je druhá největší v Česku. Nejvýznamnějším monumentem je sloup Nejsvětější Trojice, jenž byl v roce 2000 zapsán na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Mezi další národní kulturní památky patří areál Olomouckého hradu s katedrálou svatého Václava, Zdíkovým palácem a budovami Kapitulního děkanství, klášter Hradisko či proboštský kostel svatého Mořice. Olomouc je také sídlem vrchního soudu, Univerzity Palackého, Vědecké knihovny a Slovanského gymnázia – nejstarší nepřetržitě fungující střední školy na Moravě, kde je čeština vyučovacím jazykem.

Medaile z ryzího stříbra o hmotnosti jednoho kilogramu je nádhernou poctou velkému městu. Jejího výtvarného ztvárnění se ujali ti nejpovolanější umělci. Autorem reverzu, jenž spojuje celou sérii Statutární města od České mincovny, je Bc. Miroslav Schovanec, DiS. Tvoří ho vydařená grafika sestávající z názvů všech 26 měst částečně překrytá mapou České republiky s jejich vyznačeným umístěním. Kompozici reverzu doplňuje i titul série. Averz pochází z dílny Jana Petra, DiS., a nese na pozadí kruhový výřez letecké mapy s mistrně propracovanými detaily, který v popředí částečně překrývá drobná plastika sloupu Nejsvětější Trojice. Dalšími prvky averzu jsou označení ryzosti, hmotnosti a nápis Olomouc. Kilogramová stříbrná medaile není jen vzácným artefaktem pro vaše sbírky, při aktuálních nízkých cenách drahých kovů je současně nositelem význačného investičního potenciálu. Přepychová emise je číslována a limitována pouhými 24 kusy!

Materiál
Stříbro
Váha
1000 g
Ryzost
999 / 1000
Průměr
90 mm
Provedení
STANDARD
Hrana
Hladká s číslováním
Autor averzu
Jan Petr, DiS.
Autor reverzu
Bc. Miroslav Schovanec, DiS.
Číslo
30910-730
Emisní náklad
24 ks
Datum emise
září 2014
Balení
Dřevěná etue světlá vykl.
Číslovaná emise
Ano
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká mincovna