1. O nás
  2. Archiv historických ražeb
  3. Stříbrná medaile Dekameron den čtvrtý - Porušený slib …
Zpět

Stříbrná medaile Dekameron den čtvrtý - Porušený slib proof

Cena (včetně DPH)
1 550 Kč
60 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
30891-721
Sběratelská série


Dekameron

V roce 2013 uplynulo 700 let od narození Giovanniho Boccaccia, světoznámého renesančního spisovatele. Tuto významnou událost a mimořádnou osobnost Česká mincovna vyzdvihuje ucelenou sběratelskou sérií Dekameron, která obsáhne deset půvabných medailí z ryzího stříbra inspirovaných příběhy z Boccacciova nejznámějšího díla.

Známé milostné historky ožívají v nádherných plastikách akademického sochaře Vladimíra Oppla. Reverz medailí patří podobizně Giovanniho Boccaccia spolu s domem v Certaldu, kde spisovatel žil. Kompozici doplňují tři letopočty – datum spisovatelova narození (1313), skonu (1375) a 700letého výročí (2013). Averz zdobí výjev z příběhu Porušený slib a symbol stromu života, jímž je celý cyklus Dekameron propojen. Jedinečným prvkem reverzu je také plastika římské spintrie, erotického žetonku, který s tématem cyklu dokonale koresponduje. Špičková kvalita proof pak dodává medaili přepychový vzhled.

Porušený slib pojednává o tom, jak snadné je nechat se unést láskou a překročit kvůli ní i ty nejzazší hranice, předkládá ovšem také následky podobných neuvážených činů. Hrdina příběhu Gerbino poruší královský slib, který dal jeho děd Vilém tuniskému králi – přepadne jeho loď, aby se zmocnil krásné princezny, k níž zahořel láskou a jejíž ruka byla proti její vůli přislíbena granadskému vladaři. Dívka je ale při boji na palubě lodi zabita, za což se Gerbino pomstí vyvražděním posádky. Nakonec musí jeho děd dostát královskému slovu a Gerbina potrestat stětím hlavy.

Dekameron je souborem sta příběhů, které si po deset večerů vypráví deset mladých lidí prchajících z Florencie před morem. Dílo se stalo jedním z literárních symbolů italské renesance díky autorově excelentním vypravěčským dovednostem a lehkosti, s níž popisuje lidské ctnosti i slabosti.

Porušený slib je čtvrtým příběhem čtvrtého dne. Jeho hloubku i barvitost odráží také půvabná stříbrná medaile České mincovny. V rámci oblíbené sběratelské série se jedná již o čtvrtou emisi, která je opět striktně limitována 500 ks.

Neváhejte a pořiďte si svůj exemplář včas! Série Dekameron má také své vlastní sběratelské album, které vkusně uloží vaše umělecké poklady…

 

Materiál
Stříbro
Váha
31,1 g
Ryzost
999 / 1000
Průměr
37 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká s popisem
Autor averzu
ak. soch. Vladimír Oppl
Autor reverzu
ak. soch. Vladimír Oppl
Číslo
30891-721
Emisní náklad
500 ks
Datum emise
srpen 2014
Balení
Modrá kožená etue
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká mincovna