Narození dítěte 2017

Stříbrná mince 200 Kč 2014 Bohumil Hrabal stand

Cena Klub ČM 469 Kč
Prodejní místa Zobrazit
Číslo 21401-750

Stříbrná pamětní mince vychází jako pocta Bohumilu Hrabalovi, který by se letos dožil sta let. Pamětní 200 Kč mince České národní banky připomínají nejvýznamnější milníky a velikány národní historie v lesku ryzího stříbra a jsou nesmrtelnou připomínkou barvitosti dějin českého národa.

Bohumil Hrabal se narodil před sto lety v Brně jako syn svobodné matky Maryšky. Ta se později vdala za Františka Hrabala. Po svatbě Francin Bohumila osvojil a za rok se mu narodil bratr Slávek. Zanedlouho přijal František Hrabal místo pivovaru v Nymburce. Tam také Bohumil absolvoval základní školu a reálné gymnázium. Jeho studia však nebyla snadná, učení nepatřilo k Bohumilovým koníčkům. Více času a pozornosti věnoval dění kolem sebe, životu v pivovaru a fantastickým příběhům otcova bratra, Josefa Hrabala. Pepinovy skazky se staly první obrovskou inspirací pozdějšího spisovatele Bohumila Hrabala.

Dříve, než se roku 1963 začal věnovat psaní, dokončil Bohumil Hrabal studium práv a vystřídal řadu povolání - byl dělníkem v ocelárnách na Kladně, číšníkem, výpravčím v Kostomlatech nad Labem, úředníkem, baličem starého papíru ve sběrných surovinách či jevištním technikem. Všude byl však náruživým pozorovatelem a posluchačem lidských osudů, které přenášel s neopakovatelnou atmosférou do svých knih. Laskavý humor a lidskost jeho postav, kterou dokázal vnést do svých příběhů, mu vynesla obrovskou oblibu a stal se nejpřekládanějším českým autorem 20. století. Mezi lety 1968 a 1975 nesměl publikovat, jeho knihy vycházely v samizdatu, nebo v cizině. Jeho díla byla se zaslouženým úspěchem filmována či převáděna na jeviště. Bohumil Hrabal zemřel v roce 1997.

Na averzní straně mince je vyobrazen portrét Bohumila Hrabala, který navrhl ak. soch. Vladimír Oppl. Na reverzní straně je uvedena nominální hodnota 200 Kč, Česká republika a grafika kolejí a razítek, které jsou připomínkou filmu Ostře sledované vlaky. Ten natočil na základě předlohy Bohumila Hrabala Jiří Menzel, film získal roku 1968 Cenu Akademie, tzv. Oscara za nejlepší cizojazyčný film.

Stříbrná pamětní mince ke stému výročí narození Bohumila Hrabala je dalším důkazem špičkové kvality českého umění a neměla by minout vaši sbírku.

Materiál: Stříbro
Váha: 13 g
Ryzost: 925 / 1000
Průměr: 31 mm
Provedení: STANDARD
Hrana: Vroubkovaná
Autor averzu: ak.soch. Vladimír Oppl
Autor reverzu: ak.soch. Vladimír Oppl
Číslo: 21401-750
Emisní náklad: 6100 ks
Datum emise: Duben 2014
Číslovaná emise: Ne
Certifikát: Ano
Balení kapsle: Ano
Emitent Česká národní banka
Nominální hodnota 200 Kč
Nákupní košík 0 Kč