Slavíme  výročí nezávislosti
100 let Československa
  1. Eshop
  2. PRO SBĚRATELE
  3. Pamětní mince ČNB
  4. Stříbrná mince 200 Kč 2014 Tomáš Baťa ml. stand
Zpět

Stříbrná mince 200 Kč 2014 Tomáš Baťa ml. stand

Cena (včetně DPH)
479 Kč
19 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
21404-750

Orientační výkupní cena
Na dotaz

Významná jubilea národní historie s sebou nesou velké lidské příběhy, jejichž osudy nesmazatelně ovlivnily chod dějin. Jedním z vizionářů, s nimiž je spojen rozmach světového průmyslu, je Tomáš Baťa mladší, který by se 17. září 2014 dožil sta let. Při této příležitosti se rozhodla Česká národní banka věnovat jeho odkazu stříbrnou pamětní minci s nominální hodnotou 200 Kč.

Tomáš Jan Baťa se narodil jako jediný potomek šéfa zlínského obuvnického impéria, slavného Tomáše Bati. Otec na něj kladl vysoké nároky již od dětství, jako mladý odcestoval do zahraničí, kde studoval odloučen od rodiny a učil se samostatnosti. Když se vrátil do vlasti, musel se v duchu baťovských tradic nejdříve vyučit ševcem. Po tragické smrti otce v roce 1932 se do čela firmy postavil jeho strýc, Jan Antonín Baťa. Tomáš junior pak za války odešel se 100 rodinami věrných Baťovců do Kanady, kde vybudoval novou centrálu firmy – Batawu. V poválečném období se pod jeho vedením Bata Shoe Organization stala největším světovým výrobcem a prodejcem obuvi. Byl do vysokého věku aktivním sportovcem a heslo "Náš zákazník – náš pán" zůstalo jednou z jeho hlavních zásad. Zemřel ve věku nedožitých 94 let, 1. září 2008. Jeho přání dožít se 99 let se mu tak bohužel nesplnilo.

Pamětní mince s motivem Tomáše Bati mladšího je další ražbou, která nepatří jen do sbírek numismatiků. Je sofistikovanou vzpomínkou na velkého člověka, jehož oddanost ušlechtilým idejím slouží jako vzor již několik desetiletí. Averz mince tvoří grafika v marketingovém stylu firmy Baťa, věrný portrét Tomáše Bati mladšího pak zdobí reverzní stranu. Návrhu obou stran se zhostil Josef Dostál, DiS., jehož model vyhodnotila komise jako nejzdařilejší z 28 soutěžních.

Uctěte i vy památku velkého člověka nádherným kouskem umělecky zpracovaného stříbra!

Materiál
Stříbro
Váha
13 g
Ryzost
925 / 1000
Průměr
31 mm
Provedení
STANDARD
Hrana
Vroubkovaná
Autor averzu
Vojtěch Dostál, DiS.
Autor reverzu
Vojtěch Dostál, DiS.
Číslo
21404-750
Emisní náklad
5800 ks
Datum emise
září 2014
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká národní banka
Nominální hodnota
200 Kč