Dodání do Vánoc

Stříbrná mince 200 Kč 2015 Bedřich Hrozný rozluštil Chetitštinu stand

Cena (včetně DPH) 450 Kč
Cena Klub ČM 415 Kč
Prodejní místa Zobrazit
Stav skladu Nyní nedostupné
Číslo 21502-750

Orientační výkupní cena: Na dotaz více

Přidat do oblíbených
  • Na tento produkt nelze uplatnit dárkový poukaz.

Jeden z nejvýznamnějších objevů orientalistiky 20. století – to je velkolepý počin Bedřicha Hrozného, jemuž se právě před 100 lety podařilo rozluštit tajemné klínové písmo, v němž rozpoznal řeč starověkého národa Chetitů. Zásadní milník české vědy nyní připomíná také krásná pamětní dvousetkoruna z ryzího stříbra od České národní banky.

Chetitská říše pokrývala pás Blízkého Východu přibližně mezi lety 1800–1200 př. n. l. Byla to vyspělá civilizace nesmírně schopných bojovníků – používali kupříkladu válečné vozy a jako první také železné zbraně. Říše však zanikla a upadla v zapomnění. Znovu ji objevil až po třech tisících let právě český orientalista Bedřich Hrozný, který současně položil základy chetitologie.

Bedřich Hrozný se narodil ve zbožné rodině evangelického kněze a sám se také nejprve připravoval na povolání duchovního. Osud mu však během gymnaziálních studií postavil do cesty profesora Justina Václava Práška, význačného orientalistu a historika, jenž vzbudil v mladém Bedřichovi velký zájem o nové obory. Postupně pronikl do tajů dvanácti mrtvých jazyků a svou pozornost upřel ke klínopisu. Své vědomosti, ale i odvahu později prokázal při archeologických expedicích v Turecku a Palestině.

K  největšímu úspěchu ho přivedla věta na jedné z tabulek „NU NINDA-AN EZZATENI WATAR-MA EKUTENI“, již díky své znalosti starých mezopotamských jazyků přeložil jako „NYNÍ CHLÉB BUDETE JÍSTI, VODU POTÉ BUDETE PÍTI“. Prostřednictvím tohoto pokroku pak dokázal přeložit další krátké věty a brzy přesvědčil vědecký svět o svém převratném skutku. „Není jazyka, který by nešel rozluštit,“ píše ve svých vzpomínkách a zanechává tak lidstvu nejen svůj objev, ale také optimistickou výzvu pro nové nadšené archeology a orientalisty.

Výjimečná stříbrná pamětní dvousetkoruna hrdě nese poctu osobnosti Bedřicha Hrozného. Jejím autorem je skvělý výtvarník Vladimír Pavlica, jenž odbornou komisi zaujal svým originálním grafickým pojetím, zdařilým portrétem i netypickou kompozicí heraldické strany. Averz vyobrazuje čtyři pečetní válečky, které objevil sám Bedřich Hrozný ve starověké Káneši, tři česká heraldická zvířata, Hrozného podpis, nápis ČESKÁ REPUBLIKA a nominál 200 Kč. Na reverzu můžeme na pozadí tvořeném klínovými nápisy rozpoznat znamenitý portrét Bedřicha Hrozného doplněný texty „BEDŘICH HROZNÝ“, „ROZLUŠTĚNÍ CHETITŠTINY“, „1915“ a „2015“. Výsledkem je úžasné umělecké dílo, které prozáří vaše numismatické kolekce!

Materiál: Stříbro
Váha: 13 g
Ryzost: 925 / 1000
Průměr: 31 mm
Provedení: STANDARD
Hrana: Vroubkovaná
Autor averzu: ak. mal. Vladimír Pavlica
Autor reverzu: ak. mal. Vladimír Pavlica
Číslo: 21502-750
Emisní náklad: 5500 ks
Datum emise: Červen 2015
Číslovaná emise: Ne
Certifikát: Ano
Balení kapsle: Ano
Emitent Česká národní banka
Nominální hodnota 200 Kč
Nákupní košík 0 Kč