Slavíme  výročí nezávislosti
100 let Československa
  1. Eshop
  2. PRO SBĚRATELE
  3. Pamětní mince ČNB
  4. Stříbrná mince 200 Kč 2015 Bedřich Hrozný rozluštil …
Zpět

Stříbrná mince 200 Kč 2015 Bedřich Hrozný rozluštil Chetitštinu stand

Cena (včetně DPH)
450 Kč
18 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
21502-750

Orientační výkupní cena
Na dotaz

Jeden z nejvýznamnějších objevů orientalistiky 20. století – to je velkolepý počin Bedřicha Hrozného, jemuž se právě před 100 lety podařilo rozluštit tajemné klínové písmo, v němž rozpoznal řeč starověkého národa Chetitů. Zásadní milník české vědy nyní připomíná také krásná pamětní dvousetkoruna z ryzího stříbra od České národní banky.

Chetitská říše pokrývala pás Blízkého Východu přibližně mezi lety 1800–1200 př. n. l. Byla to vyspělá civilizace nesmírně schopných bojovníků – používali kupříkladu válečné vozy a jako první také železné zbraně. Říše však zanikla a upadla v zapomnění. Znovu ji objevil až po třech tisících let právě český orientalista Bedřich Hrozný, který současně položil základy chetitologie.

Bedřich Hrozný se narodil ve zbožné rodině evangelického kněze a sám se také nejprve připravoval na povolání duchovního. Osud mu však během gymnaziálních studií postavil do cesty profesora Justina Václava Práška, význačného orientalistu a historika, jenž vzbudil v mladém Bedřichovi velký zájem o nové obory. Postupně pronikl do tajů dvanácti mrtvých jazyků a svou pozornost upřel ke klínopisu. Své vědomosti, ale i odvahu později prokázal při archeologických expedicích v Turecku a Palestině.

K  největšímu úspěchu ho přivedla věta na jedné z tabulek „NU NINDA-AN EZZATENI WATAR-MA EKUTENI“, již díky své znalosti starých mezopotamských jazyků přeložil jako „NYNÍ CHLÉB BUDETE JÍSTI, VODU POTÉ BUDETE PÍTI“. Prostřednictvím tohoto pokroku pak dokázal přeložit další krátké věty a brzy přesvědčil vědecký svět o svém převratném skutku. „Není jazyka, který by nešel rozluštit,“ píše ve svých vzpomínkách a zanechává tak lidstvu nejen svůj objev, ale také optimistickou výzvu pro nové nadšené archeology a orientalisty.

Výjimečná stříbrná pamětní dvousetkoruna hrdě nese poctu osobnosti Bedřicha Hrozného. Jejím autorem je skvělý výtvarník Vladimír Pavlica, jenž odbornou komisi zaujal svým originálním grafickým pojetím, zdařilým portrétem i netypickou kompozicí heraldické strany. Averz vyobrazuje čtyři pečetní válečky, které objevil sám Bedřich Hrozný ve starověké Káneši, tři česká heraldická zvířata, Hrozného podpis, nápis ČESKÁ REPUBLIKA a nominál 200 Kč. Na reverzu můžeme na pozadí tvořeném klínovými nápisy rozpoznat znamenitý portrét Bedřicha Hrozného doplněný texty „BEDŘICH HROZNÝ“, „ROZLUŠTĚNÍ CHETITŠTINY“, „1915“ a „2015“. Výsledkem je úžasné umělecké dílo, které prozáří vaše numismatické kolekce!

Materiál
Stříbro
Váha
13 g
Ryzost
925 / 1000
Průměr
31 mm
Provedení
STANDARD
Hrana
Vroubkovaná
Autor averzu
ak. mal. Vladimír Pavlica
Autor reverzu
ak. mal. Vladimír Pavlica
Číslo
21502-750
Emisní náklad
5500 ks
Datum emise
červen 2015
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká národní banka
Nominální hodnota
200 Kč