Slavíme  výročí nezávislosti
100 let Československa

Stříbrná mince 200 Kč 2016 Bitva u Hradce Králové stand

Cena (včetně DPH)
575 Kč
22 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
21605-750

Orientační výkupní cena
Na dotaz

Druhá stříbrná mince nového pětiletého cyklu České národní banky s nominální hodnotou 200 Kč v provedení standard potěší zejména obdivovatele válečného řemesla. Jejím tématem je totiž 150. výročí bitvy u Hradce Králové, největšího vojenského střetnutí na území českých zemí.

Tato bitva se stala stěžejní událostí Prusko-rakouské války, která se rozhořela roku 1866. Rakousko v ní kvůli nevhodné organizaci armády i značné smůle utrpělo katastrofální porážku, která změnila rovnováhu sil v Evropě a na samém konci zavedla obě znesvářené monarchie, paradoxně bok po boku, do první světové války. Do legend vstoupily „zázračné“ pruské pušky zvané jehlovky, odvaha rakouských dělostřelců, kteří kryli ústup svých druhů do posledního muže, i ponížení polního zbrojmistra Ludwiga von Benedek, na nějž byla svalena veškerá vina za rakouské fiasko.

„Jedná se o můj zatím největší úspěch v oboru. Vyplatila se mi snaha o netradiční návrh. Kompozici jsem namísto přílišné popisnosti pojal značně symbolicky,“ říká o své minci mladý jablonecký medailér Romana Shamilyan, kterému originální ztvárnění výsledku bitvy zajistilo první vítězství v soutěži České národní banky.

Komise ČNB pro posuzování návrhů na české peníze ocenila zejména heraldická zvířata na reverzní straně mince – pruskou orlici utlačující rakouského orla. Doplňuje je text „BITVA U HRADCE KRÁLOVÉspolu s výročními letopočty 1866 a 2016. Také na averzní straně, která pokračuje v minimalistickém stylu reverzu, se Prusko rozpíná na úkor poraženého Rakouska.

Výrobcem všech mincí vydávaných Českou národní bankou je Česká mincovna z Jablonce nad Nisou.
Materiál
Stříbro
Váha
13 g
Ryzost
925 / 1000
Průměr
31 mm
Provedení
STANDARD
Hrana
Vroubkovaná
Autor averzu
Roman Shamilyan
Autor reverzu
Roman Shamilyan
Číslo
21605-750
Emisní náklad
5300 ks
Datum emise
červen 2016
Balení
kapsle
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká národní banka
Nominální hodnota
200 Kč