1. Eshop
  2. Mince světa
  3. The Royal Mint
  4. Stříbrná mince 65. výročí korunovace královny Alžběty II. …
Zpět

Stříbrná mince 65. výročí korunovace královny Alžběty II. UK 2018 proof

Cena (včetně DPH)
2 390 Kč
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
84179-721


Royal Mint UKSCSP

Královna Alžběta II. není jen nejdéle vládnoucím monarchou na světě, ale také prvním britským panovníkem, který oslavil takzvané safírové jubileum. V roce 2018 uplynulo 65 let od její korunovace a jako součást oslav tohoto výročí vydala britská královská mincovna The Royal Mint stříbrnou pamětní minci.

Královna Alžběta II. převzala trůn po svém otci Jiřím VI. po jeho nečekané smrti 6. února 1952. Bylo jí 25 let, měla manžela a dvě děti a na svět působila jako křehká dívka. Její korunovace proběhla o více než rok později. Pořádat slavnostní ceremoniál v době, kdy královna i národ truchlí, totiž nebylo vhodné. Dne 2. června 1953 pak korunovaci sledovali nejen vážení hosté ve Westminsterském opatství, ale díky živému přenosu také 20 milionů diváků u televizních obrazovek. Dalších 12 miliónů lidí bylo přítomno prostřednictvím rozhlasu. V unikátním interview, poskytnutém u příležitosti 65. výročí korunovace, se královna svěřila, že jízda zlatým kočárem byla tehdy „strašná“ – byl totiž odpružený jen koženými řemeny. Pohádkové nebylo ani nasazení koruny svatého Eduarda – ta je vyrobena ze zlata a stovek drahých kamenů, a tak váží více než dva kilogramy. „Nemůžete se podívat dolů, abyste četli projev. Musíte si ten projev zvednout, protože by vám koruna zlomila vaz nebo by upadla. I koruny mají své nevýhody, ale jinak jsou důležité,“ zavzpomínala s úsměvem královna na svůj velký den.

Výtvarník Stephen Taylor umístil na reverzní stranu mince státní znak doplněný emblémem královny Alžběty II. Averzní strana mince pak předkládá profil panovnice, opis „ELIZABETH II DEI GRA REG FID DEF“ (Alžběta II., z Boží milosti královna, ochránkyně víry) a nominální hodnotu 5 POUNDS (GBP).

Stříbrná mince je spolu s certifikátem pravosti uložena do elegantní krabičky.
 

Materiál
Stříbro
Váha
28,28 g
Ryzost
925 / 1000
Průměr
38,61 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká s popisem
Číslo
84179-721
Emisní náklad
6650 ks
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Nominální hodnota
pět liber