Zimní dny dopravy zdarma
Zimní dny dopravy zdarma
  1. O nás
  2. Archiv historických ražeb
  3. Stříbrná mince České tradice UNESCO - Chov …
Zpět

Stříbrná mince České tradice UNESCO - Chov starokladrubského koně proof

Cena (včetně DPH)
1 450 Kč
56 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
75173-711


Majestátnost starokladrubského koně uchvátila mnoho monarchů, jeho vznešenost proto neunikla ani pozornosti České mincovny. Stříbrná Smart mince 1 NZD se řadí po bok dalších exkluzivních emisí minisérie České tradice v UNESCO, která představuje Mistrovská díla ústního a nehmotného dědictví a které jistě nenechá chladným žádného numismatika.

Starokladrubský kůň je mezi světovými kulturními památkami skutečnou výjimkou: je jediným živým tvorem, jenž tento status získal. Je plemenem unikátním nejen díky svým kořenům sahajícím až do 16. století, ale rovněž díky úspěšnému pokusu o jeho obnovení a záchranu – po první světové válce totiž kvůli averzi vůči čemukoliv šlechtického původu docházelo k likvidaci chovu. Regeneraci starokladrubského plemene zahájil profesor František Bílek v roce 1938, zdárně ukončena byla v sedmdesátých letech, kdy začala velikost stáda opět narůstat. V současnosti je ve světě chováno zhruba 1 200 starokladrubáků, z toho plná polovina v České republice. Kladrubský hřebčín je dodavatelem koní pro ceremoniální spřežení dánské a švédské monarchie, nádherného bělouše věnoval také britskému korunnímu princi Williamovi jako svatební dar v roce 2011.

Impozantní exemplář starokladrubáka ztvárnila na reverzu stříbrné Smart mince medailérka Lenka Nebeská, DiS. Ušlechtilé proporce jednoho z nejtěžších teplokrevníků situovaného ve středovém poli se symbolicky snoubí s podkovou a listovým motivem, který odkazuje na tisíce stromů Zámeckého parku Národního hřebčína. Averzní strana je pak věnována atributům emitenta, roku ražby 2015, nominálu 1 DOLLAR a textu INTANGIBLE CULTURAL HERITAGE – CZECH REPUBLIC (NEHMOTNÉ KULTURNÍ DĚDICTVÍ UNESCO – ČESKÁ REPUBLIKA). Neváhejte s nákupem výjimečného dárku pro milovníky koní a českých národních pokladů, či hodnotného přírůstku do své numismatické sbírky! 

Materiál
Stříbro
Váha
29 g
Ryzost
999 / 1000
Průměr
40 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká
Autor averzu
Lenka Nebeská, DiS.
Autor reverzu
Lenka Nebeská, DiS.
Číslo
75173-711
Emisní náklad
2000 ks
Datum emise
červen 2015
Balení
Stříbrná papírová etue
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Niue
Nominální hodnota
1 NZD