Narození dítěte 2017

Stříbrná mince Miliontý Ford T kolor proof

Cena (včetně DPH) 1 950 Kč
Prodejní místa Zobrazit
Stav skladu Nyní nedostupné
Číslo 75110-718
Přidat do oblíbených

Za nákup získáte uvedený počet ibodů.Získáte ibodů: 78

  • Pokračování úspěšné sběratelské série.

Milníky světové dopravy

Novou netradiční emisí oslavuje Česká mincovna model, který se tučným písmem zapsal do světové kroniky historie automobilismu. Jedná se o proslulý Ford T, jehož miliontý kus projel branami závodu vstříc svému novému majiteli právě před sto lety – 10. prosince 1915. Tohoto pozoruhodného úspěchu dosáhl Henry Ford již po pouhých sedmi letech výroby vozu, který byl v konkurenci 700 plechových krasavců roku 1999 zvolen Automobilem století.

Celkově se mezi lety 1908 a 1927 prodalo více než 15 milionů automobilů Ford T. Původní záměr Henryho Forda vytvořit univerzální vůz cenově dostupný i pro americkou střední třídu se začalnaplňovat roku 1913 díky inovativnímu zavedení pásové výroby a orientaci produkce na jediný model – právě na plechovou Lízu, jak se téčku také říkalo. Američané si model oblíbili jednak pro bezkonkurenční cenu, která v nejlepších letech klesla i pod 300 $ (současných 3700 $), ale zároveň pro jeho spolehlivost, snadnou údržbu a schopnost odolávat nástrahám tehdejších silnic. Ford T však dosáhl ještě dalšího vítězství – byl totiž prvním automobilem, jenž se vyráběl na několika místech světa současně – ve Velké Británii, Německu a v zemích jižní Ameriky včetně Argentiny a Brazílie.

Velkolepý úspěch vozu inspiroval Českou mincovnu k emisi netradiční oválné Smart mince 1 NZD z ryzího stříbra doplněné originálními kolorovanými detaily ze sběratelské série Milníky světové dopravy. Autorem předlohy je zkušený medailér MgA. Jan Oplištil, který zúročil svůj mimořádný smysl pro kompozici. Na averz vedle atributů emitenta umístil půvabné plastiky tří oblíbených variant vozu Ford T. Reverz pak nese motiv montážní linky a dvojjazyčné texty. Lákavé téma mince, poutavé zpracování i limitovaná emise 500 ks dávají tušit velký zájem numismatiků i milovníků veteránů. Rezervujte si proto výjimečný přírůstek do své sbírky včas!

Materiál: Stříbro
Váha: 31,1 g
Ryzost: 999 / 1000
Rozměr: 45,3 x 30,3 mm
Provedení: PROOF
Hrana: Hladká
Autor averzu: MgA. Josef Oplištil
Autor reverzu: MgA. Josef Oplištil
Číslo: 75110-718
Emisní náklad: 500 ks
Datum emise: Únor 2015
Balení: Hnědá kožená etue
Číslovaná emise: Ne
Certifikát: Ano
Kolorovaná: Ano
Balení kapsle: Ano
Emitent Niue
Nominální hodnota 1 NZD
Nákupní košík 0 Kč