Stříbrná mince Ohrožená příroda - Raroh velký proof

Cena (včetně DPH)
1 295 Kč
51 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
75108-718


Ohrožená příroda

Série Ohrožená příroda představuje každý rok několik zástupců rostlinné i živočišné říše, s nimiž je stále těžší se při toulkách českou krajinou setkat. Česká mincovna tyto ohrožené druhy připomíná prostřednictvím krásných Smart mincía zároveň tak apeluje na naši zodpovědnost – přežití těchto druhů je totiž výhradně v rukou nás, lidí. Nedopusťme, aby se tyto stříbrné mince zanedlouho staly smutnou připomínkou dalšího vyhubeného tvora! Nová emise je věnována skutečně impozantnímu dravci.

Raroh velký se vyskytuje v oblastech od střední Evropy po jihovýchodní Sibiř, sever Mongolska a Čínu. V České republice však tento pták hnízdí pouze na Moravě, ač v první polovině 20. století obýval také Čechy. Dnes jeho tuzemskou populaci tvoří jen 8-10 párů. Jeho tělo je dlouhé kolem 50 cm s úctyhodným rozpětím křídel 102-129 cm. Váží přibližně jeden kilogram.

Mezi poznávací znaky raroha velkého patří bílé temeno hlavy a hnědý čárkovaný týl. Břicho a hruď jsou rovněž hnědé barvy a jsou na nich patrné podélné skvrny. Mláďata mají nohy modrošedé, dospělí jedinci pak jasně žluté. Potravu raroha tvoří drobní savci a ptáci. Své hnízdo po návratu ze zimovišť staví v korunách stromů listnatých a smíšených lesů nebo na skalách. Samice snáší červenohnědá skvrnitá vejce, z nichž po 30-31 dnech vysedí 3-5 mláďat. V této době jsou rarozi nejzranitelnější. Rušení v době hnízdění patří k nejvýznamnějším příčinám ohrožení, stejně jako pád hnízda, jeho vykradení za účelem chovu či prodeje mláďat a bohužel také přímý odlov.

Kompozici reverzu stříbrné Smart mince s nominální hodnotou 1 NZDreliéfním motivem sedícího raroha v popředí a kolorovaným vyobrazením dravce v letu připravila akademická sochařka Majka Wichnerová. Averz pak vedle atributů emitenta nese velmi zdařilou plastiku divokého lesa, která obzvláště vyniká v mimořádné kvalitě ražby proof. Nepropásněte další krásný kousek přírody pro vaše numismatické kolekce. Uložit si ho můžete po boku dalších ohrožených druhů do praktického sběratelského boxu, který rovněž najdete v nabídce České mincovny.

Materiál
Stříbro
Váha
16 g
Ryzost
999 / 1000
Průměr
34 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká
Autor averzu
ak. soch. Majka Wichnerová
Autor reverzu
ak. soch. Majka Wichnerová
Číslo
75108-718
Emisní náklad
1000 ks
Datum emise
únor 2015
Balení
Blistr
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Kolorovaná
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Niue
Nominální hodnota
1 NZD