Vánoce left
Vánoce 2019 right
vánoce 2019 center
  1. Eshop
  2. Mince světa
  3. The Royal Mint
  4. Stříbrná mince Vánoční šestipence UK 2018 stand
Zpět

Stříbrná mince Vánoční šestipence UK 2018 stand

Cena (včetně DPH)
530 Kč
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
84188-750


Royal Mint UK18CH6P

Nedílnou součástí anglických Vánoc je tradiční puding a nedílnou součástí tohoto pudingu je stříbrná šestipence pro štěstí. Chtěli byste si tuto neobvyklou pochoutku připravit, ale nemáte šestipenci po ruce? Nevadí! Královská mincovna The Royal Mint pro vás jednu vyrazila.

Britský puding není sladkým dezertem v podobě, jakou známe u nás. Leckterý Čech by se nad jeho složením ušklíbl a raději by svou porci přenechal sýkorkám. V ostrovní pochoutce totiž najdete například lůj, hovězí a skopové maso, rybíz, švestky, koření, vejce, strouhanku, pivo, víno nebo brandy. První zmínky o tomto pokrmu se datují již do 14. století, ale neodmyslitelnou součástí vánoční tabule se stal až v 19. století za vlády královny Viktorie. Tehdy její manžel princ Albert, který pocházel z Německa, doplnil recepturu o další ingredienci – stříbrnou minci. Ta se přidala do směsi, kterou každý člen domácnosti zamíchal. Na toho, kdo ji pak 25. prosince našel ve své porci, čekal rok plný štěstí a bohatství. Tradice se uchytila a ve Velké Británii se dodržuje dodnes.

Reverzní strana šestipence předkládá monogram královny Alžběty II., královskou korunu, květinový dekor, nominální hodnotu SIXPENCE (GBP) a letopočet emise 2018. Averzní strana pak nese portrét panovnice doplněný opisem „ELIZABETH II DEI GRA REG FID DEF“ (Alžběta II., z Boží milosti královna, ochránkyně víry).

Šestipence je uložená do elegantního balení v podobě vánoční pohlednice.
 

Materiál
Stříbro
Váha
3,35 g
Ryzost
925 / 1000
Průměr
19,41 mm
Provedení
STANDARD
Hrana
Vroubkovaná
Číslo
84188-750
Emisní náklad
Nelimitováno
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Nominální hodnota
šest pencí