Slavíme  výročí nezávislosti
100 let Československa
  1. Eshop
  2. PRO SBĚRATELE
  3. Pamětní medaile
  4. Stříbrná pozlacená medaile Praga V. "Charron" stand
Zpět

Stříbrná pozlacená medaile Praga V. "Charron" stand

Cena (včetně DPH)
990 Kč
39 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
30985-727

Historie motorismu

Ryzí dárek pro pravé milovníky motorismu

Bez automobilů si už naše životy neumíme představit. Ale víte, jak to všechno začalo? Česká mincovna věnovala průkopníkům automobilismu sérii pozlacených stříbrných medailí s názvem „Historie motorismu v českých zemích“. Prvním vozem ze série je Praga V., známá též jako „Charron“.

Slavný veterán zvaný „šaronka“ ještě připomínal kočár. Automobil měl řadový, kapalinou chlazený, spodový dvouválec o objemu 1206 cm3 a výkonu 9,6 koně při 1400 otáčkách za minutu, jenž umožňoval rychlost až 65 km/h. Jeho hmotnost byla 600 kg. Dohromady spatřilo světlo světa 35 exemplářů tohoto vozu – v roce 1909 bylo v první sérii vyrobeno 25 kusů a následně v roce 1913 ve druhé sérii 10 kusů. Dodával se jako osobní, ale také lehký nákladní vůz.

Výtvarné podklady vytvořil špičkový akademický sochař Jiří Dostál. Kompozice averzní strany se skládá z věrného vyobrazení automobilu, jeho názvu, letopočtu zahájení výroby a loga výrobce. Reverz pak nese název série a svojí plasticitou vytváří dojem pneumatiky a volantu.

Překvapte svého benzínového nadšence nevšedním dárkem, který upoutá nejen uměleckým zpracováním, ale také sběratelským a investičním potenciálem. Zkompletujte celou řadu a ještě tak zvyšte její hodnotu!

Materiál
Stříbro
Váha
13 g
Ryzost
999 / 1000
Průměr
28 mm
Provedení
STANDARD
Hrana
Hladká s popisem
Autor averzu
ak. soch. Jiří Dostál
Autor reverzu
ak. soch. Jiří Dostál
Číslo
30985-727
Emisní náklad
500 ks
Datum emise
srpen 2014
Balení
Zlatá papírová etue
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Pokovená Au
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká mincovna