Narození dítěte 2017

Stříbrná půlkilová investiční medaile Statutární město Havířov stand

Cena (včetně DPH) 24 950 Kč
Prodejní místa Zobrazit
Stav skladu Do 21 dnů
Číslo 31038-730

Orientační výkupní cena: Na dotaz více

Přidat do oblíbených

Statutární města

Místem, které v červnu 2015 představuje série investičních medailí Statutární města od České mincovny, je Havířov. Důvodem je krásné jubileum – obec totiž vznikla v roce 1955 a slaví tak kulatých 60 let své existence. Havířov je nejmladším statutárním městem České republiky. Leží v těšínském Slezsku v Moravskoslezském kraji přibližně 11 km od Ostravy a protéká jím řeka Lučina. Obývá ho kolem 80 tisíc lidí. Poutavá medaile o hmotnosti jednoho kilogramu připomíná další úsek novodobé národní historie a nabízí atraktivní a bezpečnou investici do umělecky zpracovaného stříbra.

Nebývalý rozmach průmyslu po druhé světové válce vyústil v potřebu sídelní přestavby Ostravska. Prvotní záměr plánoval jedno velké město, Novou Ostravu, logičtějším krokem se však jevilo více menších lokalit. Jedna z nich, na hranicích Šenova, Šumbarku a Dolních Bludovic poskytla strategickou polohu pro umístění města. Tím se stal právě Havířov, s jehož výstavbou se začalo roku 1947.

Za 60 let urazil Havířov velký kus cesty a kromě rozvinutého průmyslu se může chlubit řadou pamětihodností. Jádro města je proslulé stylem zvaným sorela. Nejznámější budovou Havířova je nádraží, velkolepá ukázka bruselského stylu z 60. let. Dalším architektonickým skvostem je Kulturní dům Radost, dříve Kino Radost. Typická ukázka socialistického realismu byla roku 2003 vyhlášena kulturní památkou.

Právě Kulturní dům Radost je jedním z prvků, které nacházíme na stříbrné investiční medaili. Spolu s plastickým zpracováním leteckého pohledu na město a nápisem HAVÍŘOV předkládá averz medaile nádhernou kompozici, na jejímž zpracování se podíleli vynikající výtvarníci Jakub Matouš, Aleš Hynek Vrkoslav a Jan Petr, DiS. Reverz je společný všem medailím série Statutární města od České mincovny a jeho autorem je MgA. Miroslav Schovanec, DiS. Ten svůj medailérský um předvedl v mistrovské reliéfní kompozici představující slepou mapu České republiky s vyznačenými polohami jednotlivých statutárních měst umístěnou na pozadí tvořeném jejich názvy. Krásná práce přímo vyzývá k lákavé investici – uložte své finanční rezervy způsobem, kterým se můžete těšit každý den!

Materiál: Stříbro
Váha: 500 g
Ryzost: 999 / 1000
Průměr: 90 mm
Provedení: STANDARD
Hrana: Hladká s číslováním
Autor averzu: Jakub Matouš/Aleš Hynek Vrkoslav/Jan Petr, DiS.
Autor reverzu: MgA. Miroslav Schovanec, DiS.
Číslo: 31038-730
Emisní náklad: 48 ks
Datum emise: Červen 2015
Balení: Dřevěná etue světlá vykl.
Číslovaná emise: Ano
Certifikát: Ano
Balení kapsle: Ano
Emitent Česká mincovna
Nákupní košík 0 Kč