Narození dítěte 2017

Stříbrný přívěsek Michal David proof

Prodejní místa Zobrazit
Číslo 31084-718

Mluviti stříbro. Mlčeti zlato. Zpívati? Obojí. Důkazem jsou mimořádné emise České mincovny věnované životnímu jubileu oblíbeného zpěváka, skladatele a muzikanta Michala Davida. Jednou z nich je krásný medailonek z ryzího stříbra ve tvaru klavíru. Ten je ražen při speciální příležitosti 55. narozenin předního českého šoumena, které oslaví v tom nejlepším stylu – velkým pražským koncertem dne 19. června.

Michal David se narodil 14. července 1960. I přesto, že během studia konzervatoře inklinoval k jazzu – dokonce založil úspěšný kvartet ČTYŘI – jeho jméno je spojováno převážně s fenomenálními úspěchy na poli pop-music. Ještě za studií začal hrát ve formaci Kroky Františka Janečka společně se zpěvačkou Janou Kratochvílovou. Skutečný zlom nastal v okamžiku, kdy se rozhodl zpívat a přihlásil se na vyhlášený hudební festival Intertalent. Ten roku 1981 vyhrál s písní Nenapovídej a stal se přes noc idolem dívčích srdcí. Jeho první album bylo skutečným prodejním trhákem a Michal David si hravě podmanil přední příčky hitparád. Umělec zvaný také král československých diskoték napsal a nazpíval řadu hitů, které mají i po letech své pevné místo na tanečních akcích – Nonstop, Šoumen... Jeho písně rovněž originálně dotvořily atmosféru několika filmů, například Discopříběhu, Lásky z pasáže či Kamaráda do deště. Pro vítězný tým českých hokejistů na olympiádě v Naganu roku 1998 složil věhlasnou hymnu Správnej tým. Heleně Vondráčkové zkomponoval píseň Dlouhá noc, díky níž česká slavice zažila velký comeback. Skladby Michala Davida interpretují mezi jinými také Lucie Bílá, Karel Gott, Bára Basiková, Ilona Csáková či Hana Zagorová.


„Můj medailon je trošku jiný než jen kulaté či elipsovité medaile, vybočuje z normálu a určitě jsem tím mincovně pěkně zamotal hlavu a měli s tím hodně práce.“
– Michal David


Elegantní stříbrný medailonek navrhl Michal David osobně a prokázal tak svůj umělecký cit i mimo hudební sféru. Jednu stranu medailonku ve tvaru klavíru zdobí podpis zpěváka a klaviatura. Druhou stranu tvoří notový zápis písně "Pár přátel stačí mít" a nápis MICHAL DAVID. Součástí medailonku je také stříbrný řetízek. Udělejte si radost atraktivním šperkem a zavzpomínejte spolu s Českou mincovnou na jedinečné hity svého mládí!


Podívejte se na video z ražby s Michalem Davidem!

Materiál: Stříbro
Váha: 7,78 g
Ryzost: 999 / 1000
Průměr: 34 mm
Provedení: PROOF
Hrana: Hladká
Autor averzu: Michal David
Autor reverzu: Michal David
Číslo: 31084-718
Datum emise: Květen 2015
Balení: Stříbrná papírová etue
Číslovaná emise: Ne
Certifikát: Ano
Emitent Česká mincovna
Nákupní košík 0 Kč