Slavíme  výročí nezávislosti
100 let Československa
  1. Eshop
  2. PRO INVESTORY
  3. Investiční zlato
  4. Zlatá čtvrtuncová mince Josef Kadraba proof
Zpět

Zlatá čtvrtuncová mince Josef Kadraba proof

Cena (osvobozeno od DPH)
11 950 Kč
465 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
75112-611

Orientační výkupní cena
11 353 Kč

Československé fotbalové legendy

 V naší zemi jen stěží najdeme skutečného sportovního fanouška, kterého by nechalo jméno Josefa Kadraby chladným. Opravdový pojem československého fotbalu patří mezi nejúspěšnější hráče v historii, a proto mu po zásluze patří čestné místo na zlaté čtvrtuncové minci 10 NZD ve špičkové kvalitě proof od České mincovny. Tato emise je v pořadí druhou, která patří do série Československé fotbalové legendy – ta v podobě nádherných mincí představuje 11 nejvýznačnějších postav národní kopané.

Člen Klubu ligových kanonýrů Josef Kadraba se narodil 29. září 1933 a poměrně pozdě, ve svých 31 letech, zazářil v dresu Slavie. Přestože tento věk pro mnohé hráče představuje konec kariéry, Josef Kadraba dokázal vynést „sešívané“ z krize zpět do nejvyšší soutěže. Se Slavií odehrál celkem 114 zápasů a útočné trio Veselý-Kadraba-Píša vešlo do klubových dějin.

To, že se Josef Kadraba pro fotbal narodil, dokazuje také jeho 117 branek. Během své kariéry oblékl dresy Rakovníku, Liberce, vojenského klubu Tankista, Sparty, Slavie a Kladna. Patří právem mezi vicemistry světa z Chile roku 1962, kde se zapsal gólem v semifinále s Jugoslávií. Roku 1967 přesídlil Josef Kadraba do Vídně a domů se natrvalo již nevrátil. Působil v krajanském Slovanu Vídeň, nejprve jako hráč a později jako trenér. S aktivním fotbalem se rozloučil ve svých 50 letech. Zápasy české reprezentace a setkání se svými spoluhráči si však užívá dosud.

Hráčské úspěchy i sympatickou osobnost Josefa Kadraby připomíná Česká mincovna Smart mincí 10 NZD z ryzího zlata. Autorem reverzní strany je Mgr. Petr Horák, jenž zpracoval věrnou podobiznu slavného fotbalisty spolu s jeho podpisem a nápisem JOSEF KADRABA VICEMISTR SVĚTA 1962 CHILE.

Averz mince je tvořen atributy emitenta a motivem fotbalového míče ve tvaru srdce – symbolem Nadace fotbalových internacionálů, jejímž prostřednictvím podpoří část výdělku z prodeje mincí naše bývalé fotbalové mistry.

Série Československé fotbalové legendy je skutečnou srdeční záležitostí, což dokládá mimořádný zájem o první emisi věnovanou Josefu Masopustovi. Objednejte si další přírůstek do své fotbalové sbírky včas – sběratelská emise je přísně limitována! Kompletní fotbalovou jedenáctku snů v ofenzivním rozestavení 3–4–3 si můžete uložit do stylové etue v podobě fotbalového hřiště, kterou najdete v nabídce České mincovny.

 

Materiál
Zlato
Váha
7,78 g
Ryzost
999,9 / 1000
Průměr
22 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká
Autor averzu
MgA. Martin Dašek
Autor reverzu
Mgr. Petr Horák
Číslo
75112-611
Emisní náklad
200 ks
Datum emise
únor 2015
Balení
Zlatá papírová etue
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Niue
Nominální hodnota
10 NZD