1. Eshop
  2. Mince světa
  3. Zlatá investiční mince 1 Oz Star Wars Yoda proof
Zpět

Zlatá investiční mince 1 Oz Star Wars Yoda proof

Cena (osvobozeno od DPH)
55 000 Kč
2 148 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
84104-651


Orientační výkupní cena 49 500 Kč

Mistr Yoda je nejmenším a zároveň největším představitelem slavného řádu rytířů Jedi – ochránců míru, pořádku a spravedlnosti v jedné předaleké galaxii, kde se kdysi dávno odehrává vesmírná sága jménem Star Wars. Hvězdné války však nenajdeme jenom na stříbrném plátně! Nespočetné řady knih, komiksů, hraček a modelů teď rozšiřují také pamětní mince z jedné trojské unce ryzího zlata.

Prvnímu kosmickému dobrodružství v roce 1977 nikdo nevěřil – studia, producenti, dokonce ani sami herci. Jaké bylo jejich překvapení, když se Hvězdné války s tržbami ve výši 775 milionů dolarů staly do té doby finančně nejúspěšnějším snímkem. George Lucas – scenárista, producent, režisér a vizionář v jedné osobě – přesto od studia 20th Century Fox obdržel pouze skromnou výplatu. Chytře si ale vymínil, že si ponechá práva na veškerý merchandising, tedy produkty inspirované filmem. Studio se jich rádo vzdalo, protože licencované zboží v té době generovalo jen zanedbatelné příjmy. Lační fanoušci však vzali obchody útokem a oblečení či sběratelské figurky s logem Star Wars položily základ impéria s hodnotou přes 4 miliardy dolarů, které dalo vzniknout dalším šesti filmům.

Nejoblíbenější epizodou většiny fanoušků i filmových kritiků je ta z roku 1980 – s číslem pět a podtitulem Impérium vrací úder. Svou roli v tom sehrál temný podtón s motivy zmaru a beznaděje, ale také nová postava, nebo lépe postavička, kterou byl Mistr Yoda. Ten se stal mentorem hlavnímu hrdinovi Luku Skywalkerovi a v bažinách planety Dagobah ho tajně zasvětil do užívání Síly a způsobů rytířů Jedi. Právě tuto část příběhu zobrazuje reverzní strana zlaté mince. Averz nese náležitosti emitenta NIUE ISLAND: portrét a jméno britské královny Alžběty II., nominální hodnotu 200 DOLLARS (NZD) a rok vydání 2016. Výtvarná podoba mince je kolektivním dílem designového týmu New Zealand Mint.

Spolu s tematickým certifikátem pravosti, kterému vévodí logo Aliance rebelů, je mince uložena do luxusní dřevěné krabičky s výklopným mechanismem umožňujícím její vystavení.

Materiál
Zlato
Váha
31,1 g
Ryzost
999 / 1000
Průměr
22 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Vroubkovaná
Číslo
84104-651
Emisní náklad
500 ks
Balení
Dřevěná etue
Číslovaná emise
Ano
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Niue
Nominální hodnota
200 NZD