Zlatá mince 10000 Kč 2019 Zavedení československé měny stand

Cena (osvobozeno od DPH)
36 090 Kč
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
21902-650


Orientační výkupní cena Na dotaz

V roce 2019 se na pamětních mincích České národní banky s nominální hodnotou 10 000 Kč objevuje vskutku tematické jubileum. Zlaté mince vyražené v kvalitě standard jsou věnovány 100. výročí zavedení československé měny.

Po vzniku Československa v jeho ekonomice stále obíhaly rakousko-uherské bankovky. To by nebyl problém, ale rakouská banka se rozhodla, že zkusí předejít krachu státních financí emisí dalších a dalších bankovek. Aby se mladé Československo vyhnulo vážné hrozbě inflace, kterou s sebou toto jednání nevyhnutelně neslo, bylo rozhodnuto o provedení měnové reformy. Ta spočívala v hermetickém uzavření hranic a okolkování bankovek, které občané nového státu museli povinně předložit. Strůjcem této operace se stal odborník na národohospodářské otázky Alois Rašín, který v první československé vládě zastával křeslo ministra financí. Rašínova reforma dala vzniknout československé koruně a úspěšně odpoutala republiku od potápějící se rakouské měny. A středoevropské státy, které se své ekonomické problémy rozhodly řešit bezhlavým vydáváním nových bankovek? Ty svůj bankrot pouze oddálily…

První místo ve výtvarné soutěži České národní banky získal návrh medailéra MgA. Josefa Oplištila za „nápadité ztvárnění okamžiku vzniku československé měny kolkováním bankovek a za krásný soulad obou stran“. Reverzní strana mince je věnována kolku s hodnotou 1 K, který je vytržen z archu vyobrazeného na averzní straně.

Všechny mince České národní banky razí Česká mincovna z Jablonce nad Nisou.

Materiál
Zlato
Váha
31,1 g
Ryzost
999,9 / 1000
Průměr
34 mm
Provedení
STANDARD
Hrana
Vroubkovaná
Číslo
21902-650
Emisní náklad
Nelimitováno
Datum emise
březen 2019
Balení
Červená plastová etue
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká národní banka
Nominální hodnota
10 000 Kč