Narození dítěte 2017

Zlatá mince 50 let výročí Večerníčka proof

Cena (osvobozeno od DPH) 5 950 Kč
Prodejní místa Zobrazit
Stav skladu Vyprodáno
Číslo 75102-611

Orientační výkupní cena: 5 653 Kč více

Přidat do oblíbených

Za nákup získáte uvedený počet ibodů.Získáte ibodů: 238

  • Pokračování úspěšné sběratelské série.

Večerníček slaví 50 let

Jestli některý pořad patří ke skutečným klenotům televizního vysílání, je jím určitě Večerníček. Krátké pohádky na dobrou noc totiž provázely dětství snad každého z nás, a to již po několik generací. Je až k nevíře, že nestárnoucí pihovatý kluk Večerníček letos oslavil celé půlstoletí existence. Česká mincovna mu proto připravila originální dárek – vlastní emisi Smart mince z ryzího zlata 5 NZD, která se zařadila po bok dalších zlatých ražeb z mimořádně úspěšné sběratelské série Večerníček slaví 50 let.

Inspirací pro televizního Večerníčka byl rozhlasový pořad „Dobrý večer, děti!“, čtený zpočátku Vlastimilem Brodským. Večerníček doprovázený známou znělkou pak v televizi jako první uvedl pohádku O televizním strašidýlku – příběh rošťáckého bubáka, který se točí okolo televizní antény, což na obrazovce způsobuje šumy. Následovala celá škála příběhů a postaviček, jež si získaly srdce dětských i dospělých diváků – mezi nejoblíbenější dodnes patří víla Amálka, Maxipes Fík, Bob a Bobek, loupežnická rodinka Rumcajs, Manka a Cipísek, Rákosníček nebo Křemílek s Vochomůrkou. První příčku oblíbenosti však podle veřejné ankety z roku 2014 obsadil seriál Krkonošské pohádky – jeho sledovanost dosáhla až téměř dvou milionů diváků.

Zlatou Smart minci 5 NZD věnovanou čerstvému padesátníkovi Večerníčkovi připravila výtvarnice Irena Hradecká, DiS. Reverz vyobrazuje Večerníčka tak, jak si ho pamatuje většina z nás – spolu s lístky pohádek, které večer co večer rozdává dětem prostřednictvím televizní obrazovky.  Motiv v krásném reliéfním zpracování obzvláště vyniká ve špičkové kvalitě ražby proof. Averz se pyšní vkusnou kompozicí atributů emitenta a nominálu 5 NZD. Dopřejte své sbírce další výjimečný přírůstek – malé umělecké dílo s nezapomenutelným Večerníčkem!

Materiál: Zlato
Váha: 3,49 g
Ryzost: 986 / 1000
Průměr: 20 mm
Provedení: PROOF
Hrana: Hladká
Autor averzu: Irena Hradecká, DiS.
Autor reverzu: Irena Hradecká, DiS.
Číslo: 75102-611
Emisní náklad: 250 ks
Datum emise: Listopad 2015
Balení: Zlatá papírová etue
Číslovaná emise: Ne
Certifikát: Ano
Balení kapsle: Ano
Emitent Niue
Nominální hodnota 5 NZD
Nákupní košík 0 Kč