Narození dítěte 2017

Zlatá mince Pražské povstání proof

Cena (osvobozeno od DPH) 5 750 Kč
Prodejní místa Zobrazit
Stav skladu Vyprodáno
Číslo 75107-611

Orientační výkupní cena: 5 463 Kč více

Přidat do oblíbených

Za nákup získáte uvedený počet ibodů.Získáte ibodů: 230

  • Pokračování úspěšné sběratelské série.
  • Emise s investičním potenciálem, která by neměla minout vaše sbírky!

Konec druhé světové války

Od počátku roku 1945 se v protektorátu Čechy a Morava připravovalo celonárodní povstání s cílem osvobodit se jednou provždy od německé nadvlády. Vzhledem k dalším evropským událostem, které naznačovaly blížící se konec 2. světové války, mělo toto povstání také pomoci zabránit Němcům ve vyloupení či zničení našeho průmyslového potenciálu. Pražské povstání vypuklo 5. května 1945 a na své konto si podle seznamu padlých, jenž po 70 letech letos dokončil Vojenský historický ústav, připsalo téměř tři tisíce obětí. Připomínkou těchto dnů je také jedinečná zlatá mince 5 NZD Pražské povstání v mimořádné kvalitě proof od České mincovny.

Čtyři dny bojoval náš národ proti útlaku své vlasti a přinesl na oltář osvobození mnoho obětí. Česká mincovna všem odvážným, kteří se tehdy během čtyř krvavých květnových dní postavili mocnému nepříteli, děkuje za jejich statečnost novou mincí z ryzího zlata. Jedná se o poslední, čtvrtou emisi z nesmírně atraktivní série Konec druhé světové války, jež v tomto roce představila numizmatikům a milovníkům historie již tři motivy: Osvobození Osvětimi, Bitva o Iwo Jimu a Dobytí Berlína Rudou armádou. Zlatá mince 5 NZD Pražské povstání proof pak ukončuje tento význačný cyklus. Je dodávána ve zlaté papírové etuji spolu s certifikátem.

Všechna čtyři témata pro ražbu připravil český medailérský mistr Jakub Orava. Pražské povstání zpodobnil na averzu zajímavým a precizně propracovaným pohledem na barikádu v pražských ulicích, jemuž v popředí dominuje vítězně vlající československá zástava. Reverz patří atributům emitenta – portrétu královny Alžběty II. ve středovém poli mince a textům ELIZABETH II., NIUE ISLAND, FIVE DOLLARS a 2015 po jejím obvodu. Exkluzivní provedení mince i její originální pojetí jsou zárukou, že se stane hýčkaným klenotem vašich vzácných sbírek.  S nákupem však neváhejte, získá ji pouze 200 nejrychlejších

Materiál: Zlato
Váha: 3,49 g
Ryzost: 986 / 1000
Průměr: 20 mm
Provedení: PROOF
Hrana: Hladká
Autor averzu: Jakub Orava
Autor reverzu: Jakub Orava
Číslo: 75107-611
Emisní náklad: 200 ks
Datum emise: Květen 2015
Balení: Zlatá papírová etue
Číslovaná emise: Ne
Certifikát: Ano
Balení kapsle: Ano
Emitent Niue
Nominální hodnota 5 NZD
Nákupní košík 0 Kč