Slavíme  výročí nezávislosti
100 let Československa
  1. Eshop
  2. PRO INVESTORY
  3. Investiční zlato
  4. Zlatá mince Pražské povstání proof
Zpět

Zlatá mince Pražské povstání proof

Cena (osvobozeno od DPH)
5 750 Kč
223 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
75107-611

Orientační výkupní cena
5 463 Kč

Konec druhé světové války

Od počátku roku 1945 se v protektorátu Čechy a Morava připravovalo celonárodní povstání s cílem osvobodit se jednou provždy od německé nadvlády. Vzhledem k dalším evropským událostem, které naznačovaly blížící se konec 2. světové války, mělo toto povstání také pomoci zabránit Němcům ve vyloupení či zničení našeho průmyslového potenciálu. Pražské povstání vypuklo 5. května 1945 a na své konto si podle seznamu padlých, jenž po 70 letech letos dokončil Vojenský historický ústav, připsalo téměř tři tisíce obětí. Připomínkou těchto dnů je také jedinečná zlatá mince 5 NZD Pražské povstání v mimořádné kvalitě proof od České mincovny.

Čtyři dny bojoval náš národ proti útlaku své vlasti a přinesl na oltář osvobození mnoho obětí. Česká mincovna všem odvážným, kteří se tehdy během čtyř krvavých květnových dní postavili mocnému nepříteli, děkuje za jejich statečnost novou mincí z ryzího zlata. Jedná se o poslední, čtvrtou emisi z nesmírně atraktivní série Konec druhé světové války, jež v tomto roce představila numizmatikům a milovníkům historie již tři motivy: Osvobození Osvětimi, Bitva o Iwo Jimu a Dobytí Berlína Rudou armádou. Zlatá mince 5 NZD Pražské povstání proof pak ukončuje tento význačný cyklus. Je dodávána ve zlaté papírové etuji spolu s certifikátem.

Všechna čtyři témata pro ražbu připravil český medailérský mistr Jakub Orava. Pražské povstání zpodobnil na averzu zajímavým a precizně propracovaným pohledem na barikádu v pražských ulicích, jemuž v popředí dominuje vítězně vlající československá zástava. Reverz patří atributům emitenta – portrétu královny Alžběty II. ve středovém poli mince a textům ELIZABETH II., NIUE ISLAND, FIVE DOLLARS a 2015 po jejím obvodu. Exkluzivní provedení mince i její originální pojetí jsou zárukou, že se stane hýčkaným klenotem vašich vzácných sbírek.  S nákupem však neváhejte, získá ji pouze 200 nejrychlejších

Materiál
Zlato
Váha
3,49 g
Ryzost
986 / 1000
Průměr
20 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká
Autor averzu
Jakub Orava
Autor reverzu
Jakub Orava
Číslo
75107-611
Emisní náklad
200 ks
Datum emise
květen 2015
Balení
Zlatá papírová etue
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Niue
Nominální hodnota
5 NZD