Narození dítěte 2017

Zlatá mince 5000 Kč 2016 Kost proof

Cena (osvobozeno od DPH) 19 550 Kč
Cena Klub ČM 19 450 Kč
Prodejní místa Zobrazit
Stav skladu Vyprodáno
Číslo 21603-611

Orientační výkupní cena: Na dotaz více

Přidat do oblíbených
  • Na tento produkt nelze uplatnit dárkový poukaz.

Rokem 2016 otevírá Česká národní banka novou tematickou sérii zlatých mincí s nominální hodnotou 5000 Kč a s tematickým zaměřením na české hrady, které nahradily mimořádně úspěšný cyklus deseti českých mostů. V následujících pěti letech vyjdou každý rok dvě mince o váze jedné poloviny trojské unce v mimořádné kvalitě proof – motivem první z nich je gotický hrad Kost.

Kost patří k několika málo dochovaným středověkým hradům v České republice. Nachází se v Českém ráji poblíž obce Libošovice v okrese Jičín a zajímavostí je, že nestojí na kopci, ale v údolí na pískovcovém ostrohu. Historie Kosti sahá až před rok 1349, kdy byla dle dostupných informací Benešem z Vartemberka vystavěna tvrz. Od té doby hrad mnohokrát změnil majitele, až se dostal do držení italsko-českého rodu dal Borgo-Netolických. Po druhé světové válce byl zestátněn, stal se muzeem gotického a renesančního umění a po čtyřiceti letech byl v restituci vrácen. Nyní je jeho vlastníkem Giovanni Kinský dal Borgo. V současnosti prochází Kostí klasická prohlídka, a protože je hradní pán sběratelem historických střelných zbraní, stala se spousta z nich součástí expozice.

Do soutěže ČNB na předložení uměleckého návrhu zlaté 5000Kč mince s motivem hradu Kost se přihlásilo 27 výtvarníků azvítězil v ní akademický sochař Zbyněk Fojtů. Reverz mince věnoval vyobrazení hradu s pohledem na slavnou Bílou věž s lichoběžníkovým půdorysem, nápisu HRAD KOST a letopočtu 2016. Averzu dominuje mistrovsky zvládnutá kompozice gotického portálu hradní kaple a heraldických znaků Čech, Moravy a Slezska, kterou doplňují texty ČESKÁ REPUBLIKA, HRADY5000 Kč.

Neváhejte s nákupem první mince série, která má značný potenciál zhodnocení – tak, jako tomu bylo u gotického mostu v Písku nebo papírny Velké Losiny z předchozích pětiletých cyklů.

Materiál: Zlato
Váha: 15,55 g
Ryzost: 999,9 / 1000
Průměr: 28 mm
Provedení: PROOF
Hrana: Hladká
Autor averzu: ak. soch. Zbyněk Fojtů
Autor reverzu: ak. soch. Zbyněk Fojtů
Číslo: 21603-611
Emisní náklad: 8200 ks
Datum emise: Květen 2016
Balení: Červená plastová etue s logem ČNB
Číslovaná emise: Ne
Certifikát: Ano
Balení kapsle: Ano
Emitent Česká národní banka
Nominální hodnota 5 000 Kč

Související produkty

Nákupní košík 0 Kč