Zlatá mince 5000 Kč 2016 Kost proof

Cena (osvobozeno od DPH) 19 550 Kč
Cena Klub ČM 19 450 Kč
Prodejní místa Zobrazit
Stav skladu Vyprodáno
Číslo 21603-611

Orientační výkupní cena: Na dotaz více

Přidat do oblíbených
  • Na tento produkt nelze uplatnit dárkový poukaz.

Rokem 2016 otevírá Česká národní banka novou tematickou sérii zlatých mincí s nominální hodnotou 5000 Kč a s tematickým zaměřením na české hrady, které nahradily mimořádně úspěšný cyklus deseti českých mostů. V následujících pěti letech vyjdou každý rok dvě mince o váze jedné poloviny trojské unce v mimořádné kvalitě proof – motivem první z nich je gotický hrad Kost.

Kost patří k několika málo dochovaným středověkým hradům v České republice. Nachází se v Českém ráji poblíž obce Libošovice v okrese Jičín a zajímavostí je, že nestojí na kopci, ale v údolí na pískovcovém ostrohu. Historie Kosti sahá až před rok 1349, kdy byla dle dostupných informací Benešem z Vartemberka vystavěna tvrz. Od té doby hrad mnohokrát změnil majitele, až se dostal do držení italsko-českého rodu dal Borgo-Netolických. Po druhé světové válce byl zestátněn, stal se muzeem gotického a renesančního umění a po čtyřiceti letech byl v restituci vrácen. Nyní je jeho vlastníkem Giovanni Kinský dal Borgo. V současnosti prochází Kostí klasická prohlídka, a protože je hradní pán sběratelem historických střelných zbraní, stala se spousta z nich součástí expozice.

Do soutěže ČNB na předložení uměleckého návrhu zlaté 5000Kč mince s motivem hradu Kost se přihlásilo 27 výtvarníků azvítězil v ní akademický sochař Zbyněk Fojtů. Reverz mince věnoval vyobrazení hradu s pohledem na slavnou Bílou věž s lichoběžníkovým půdorysem, nápisu HRAD KOST a letopočtu 2016. Averzu dominuje mistrovsky zvládnutá kompozice gotického portálu hradní kaple a heraldických znaků Čech, Moravy a Slezska, kterou doplňují texty ČESKÁ REPUBLIKA, HRADY5000 Kč.

Neváhejte s nákupem první mince série, která má značný potenciál zhodnocení – tak, jako tomu bylo u gotického mostu v Písku nebo papírny Velké Losiny z předchozích pětiletých cyklů.

Materiál: Zlato
Váha: 15,55 g
Ryzost: 999,9 / 1000
Průměr: 28 mm
Provedení: PROOF
Hrana: Hladká
Autor averzu: ak. soch. Zbyněk Fojtů
Autor reverzu: ak. soch. Zbyněk Fojtů
Číslo: 21603-611
Emisní náklad: 8200 ks
Datum emise: Květen 2016
Balení: Červená plastová etue s logem ČNB
Číslovaná emise: Ne
Certifikát: Ano
Balení kapsle: Ano

Související produkty

Nákupní košík 0 Kč