Svatba 2017
Každá mince má svůj příběh
Podívejte se na příběhy mincí z České mincovny

Zlatá mince 5000 Kč 2016 Kost stand

Cena (osvobozeno od DPH)
19 150 Kč
709 €
Cena Klub ČM
18 950 Kč
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
21603-650

Orientační výkupní cena
Na dotaz

Pokud patříte k těm sběratelům, kteří vyhledávají atraktivní investiční příležitosti, pak jste jistě zbystřili, když se Česká národní banka rozhodla otevřít novou sérii zlatých mincí 5000 Kč, jejímž tématem jsou české hrady. První z pevnostních staveb, která se objeví na reverzu pamětní ražby, je monumentální hrad Kost.

Gotický hrad Kost je jedním z nejzachovalejších unikátů středověké architektury v naší zemi. Lze jej navštívit při toulkách Chráněnou krajinnou oblastí Český ráj. Během dlouhé historie počínající ve 14. století hrad patřil mnoha šlechtickým rodům. V polovině 16. století byl Kryštofem Popelem z Lobkovic rozšířen o Lobkovický palác a další hospodářské budovy a v jeho blízkosti byl vybudován i pivovar. Roku 1948 byl hrad zabaven a během následujících let období komunismu sloužil jako muzeum gotického a renesančního umění. V současnosti je ve vlastnictví rodu Kinských. Prohlídkové okruhy představují interiéry hradu, rodinný nábytek, šlechtické portréty a také rozsáhlou kolekci pušek, pistolí a dalších zbraní.

Autorem obou stran nové zlaté mince je akademický sochař Zbyněk Fojtů, který se svými návrhy získal první i druhou cenu v soutěži vyhlášené Českou národní bankou. Komise ocenila především velmi kvalitní reálné ztvárnění hradu na reverzu, který nese i text HRAD KOST a letopočet 2016. Averz je pak věnován vyobrazení gotického portálu hradní kaple s heraldickými znaky českých zemí a nápisy ČESKÁ REPUBLIKA, HRADY a 5000 Kč.

Čeho je málo, to se sbírá a roste na ceně – vzhledem ke klesajícímu počtu mincí vydávaných v kvalitě standard stojí investice do nich za zvážení!

Materiál
Zlato
Váha
15,55 g
Ryzost
999,9 / 1000
Průměr
28 mm
Provedení
STANDARD
Hrana
Vroubkovaná
Autor averzu
ak. soch. Zbyněk Fojtů
Autor reverzu
ak. soch. Zbyněk Fojtů
Číslo
21603-650
Emisní náklad
3200 ks
Datum emise
květen 2016
Balení
Červená plastová etue
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká národní banka
Nominální hodnota
5 000 Kč