Zlatá mince 5000 Kč 2016 Kost stand

Cena (osvobozeno od DPH) 19 150 Kč
Cena Klub ČM 18 950 Kč
Prodejní místa Zobrazit
Stav skladu Vyprodáno
Číslo 21603-650

Orientační výkupní cena: Na dotaz více

Přidat do oblíbených
  • Na tento produkt nelze uplatnit dárkový poukaz.

Pokud patříte k těm sběratelům, kteří vyhledávají atraktivní investiční příležitosti, pak jste jistě zbystřili, když se Česká národní banka rozhodla otevřít novou sérii zlatých mincí 5000 Kč, jejímž tématem jsou české hrady. První z pevnostních staveb, která se objeví na reverzu pamětní ražby, je monumentální hrad Kost.

Gotický hrad Kost je jedním z nejzachovalejších unikátů středověké architektury v naší zemi. Lze jej navštívit při toulkách Chráněnou krajinnou oblastí Český ráj. Během dlouhé historie počínající ve 14. století hrad patřil mnoha šlechtickým rodům. V polovině 16. století byl Kryštofem Popelem z Lobkovic rozšířen o Lobkovický palác a další hospodářské budovy a v jeho blízkosti byl vybudován i pivovar. Roku 1948 byl hrad zabaven a během následujících let období komunismu sloužil jako muzeum gotického a renesančního umění. V současnosti je ve vlastnictví rodu Kinských. Prohlídkové okruhy představují interiéry hradu, rodinný nábytek, šlechtické portréty a také rozsáhlou kolekci pušek, pistolí a dalších zbraní.

Autorem obou stran nové zlaté mince je akademický sochař Zbyněk Fojtů, který se svými návrhy získal první i druhou cenu v soutěži vyhlášené Českou národní bankou. Komise ocenila především velmi kvalitní reálné ztvárnění hradu na reverzu, který nese i text HRAD KOST a letopočet 2016. Averz je pak věnován vyobrazení gotického portálu hradní kaple s heraldickými znaky českých zemí a nápisy ČESKÁ REPUBLIKA, HRADY a 5000 Kč.

Čeho je málo, to se sbírá a roste na ceně – vzhledem ke klesajícímu počtu mincí vydávaných v kvalitě standard stojí investice do nich za zvážení!

Materiál: Zlato
Váha: 15,55 g
Ryzost: 999,9 / 1000
Průměr: 28 mm
Provedení: STANDARD
Hrana: Vroubkovaná
Autor averzu: ak. soch. Zbyněk Fojtů
Autor reverzu: ak. soch. Zbyněk Fojtů
Číslo: 21603-650
Emisní náklad: 3200 ks
Datum emise: Květen 2016
Balení: Červená plastová etue
Číslovaná emise: Ne
Certifikát: Ano
Balení kapsle: Ano

Související produkty

Nákupní košík 0 Kč