Narození dítěte 2017

Zlatá mince 5000 Kč 2016 Kost stand

Cena (osvobozeno od DPH) 19 150 Kč
Cena Klub ČM 18 950 Kč
Prodejní místa Zobrazit
Stav skladu Vyprodáno
Číslo 21603-650

Orientační výkupní cena: Na dotaz více

Přidat do oblíbených
  • Na tento produkt nelze uplatnit dárkový poukaz.

Pokud patříte k těm sběratelům, kteří vyhledávají atraktivní investiční příležitosti, pak jste jistě zbystřili, když se Česká národní banka rozhodla otevřít novou sérii zlatých mincí 5000 Kč, jejímž tématem jsou české hrady. První z pevnostních staveb, která se objeví na reverzu pamětní ražby, je monumentální hrad Kost.

Gotický hrad Kost je jedním z nejzachovalejších unikátů středověké architektury v naší zemi. Lze jej navštívit při toulkách Chráněnou krajinnou oblastí Český ráj. Během dlouhé historie počínající ve 14. století hrad patřil mnoha šlechtickým rodům. V polovině 16. století byl Kryštofem Popelem z Lobkovic rozšířen o Lobkovický palác a další hospodářské budovy a v jeho blízkosti byl vybudován i pivovar. Roku 1948 byl hrad zabaven a během následujících let období komunismu sloužil jako muzeum gotického a renesančního umění. V současnosti je ve vlastnictví rodu Kinských. Prohlídkové okruhy představují interiéry hradu, rodinný nábytek, šlechtické portréty a také rozsáhlou kolekci pušek, pistolí a dalších zbraní.

Autorem obou stran nové zlaté mince je akademický sochař Zbyněk Fojtů, který se svými návrhy získal první i druhou cenu v soutěži vyhlášené Českou národní bankou. Komise ocenila především velmi kvalitní reálné ztvárnění hradu na reverzu, který nese i text HRAD KOST a letopočet 2016. Averz je pak věnován vyobrazení gotického portálu hradní kaple s heraldickými znaky českých zemí a nápisy ČESKÁ REPUBLIKA, HRADY a 5000 Kč.

Čeho je málo, to se sbírá a roste na ceně – vzhledem ke klesajícímu počtu mincí vydávaných v kvalitě standard stojí investice do nich za zvážení!

Materiál: Zlato
Váha: 15,55 g
Ryzost: 999,9 / 1000
Průměr: 28 mm
Provedení: STANDARD
Hrana: Vroubkovaná
Autor averzu: ak. soch. Zbyněk Fojtů
Autor reverzu: ak. soch. Zbyněk Fojtů
Číslo: 21603-650
Emisní náklad: 3200 ks
Datum emise: Květen 2016
Balení: Červená plastová etue
Číslovaná emise: Ne
Certifikát: Ano
Balení kapsle: Ano
Emitent Česká národní banka
Nominální hodnota 5 000 Kč

Související produkty

Nákupní košík 0 Kč