Slavíme  výročí nezávislosti
100 let Československa
  1. Eshop
  2. PRO SBĚRATELE
  3. Pamětní mince ČNB
  4. Zlatá mince 5000 Kč 2017 Bouzov proof
Zpět

Zlatá mince 5000 Kč 2017 Bouzov proof

Cena (osvobozeno od DPH)
18 950 Kč
731 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
21702-611

Orientační výkupní cena
Na dotaz

Na zlatých mincích s nominální hodnotou 5000 Kč představuje Česká národní banka nejkrásnější hradní stavby České republiky. Třetí emise vyražená v mimořádné kvalitě proof patří moravskému hradu Bouzov.

Hrad je typickým příkladem obliby středoevropské středověké architektury v období romantického historizujicího stavitelství. Založen byl sice již na přelomu 13. a 14. století (prvním doloženým majitelem byl pán Búza z Búzova – tak zní jméno obce i hradu ve staročeštině), ale v původní středověké podobě se nedochoval. Na konci 19. století totiž okouzlil arcivévodu Evžena Habsburského, obdivovatele rytířství, který podnikl náročnou romantickou přestavbu – trvala patnáct let a vyžádala si dvacet milionů zlatých. Nejcennější částí hradu se stala novogotická hradní kaple, zachován byl například originální gotický sál, který byl přeměněn na zbrojnici. Díky svému významu byl Bouzov v roce 1999 zapsán na seznam národních kulturních památek. Patří k nejnavštěvovanějším českým pamětihodnostem a je také vyhledávaným objektem filmařů.

Z výtvarné soutěže České národní banky vzešel jako vítěz MgA. Josef Oplištil„za velmi kvalitní ztvárnění hradu Bouzov, soulad obou stran a výtvarnou čistotu návrhu“. Zatímco na reverzní straně vyobrazil hrad z ptačí perspektivy včetně hradeb a mostu, averz patří detailu hradní zdi s arkádou. Pod jednotlivými oblouky jsou pak zavěšeny prapory s heraldickými zvířaty České republiky.

Zlaté mince ze série ČNB si můžete ukládat do dřevěné sběratelské etue ozdobené tematickou grafikou – najdete ji v nabídce České mincovny.

Materiál
Zlato
Váha
15,55 g
Ryzost
999,9 / 1000
Průměr
28 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká
Autor averzu
MgA. Josef Oplištil
Autor reverzu
MgA. Josef Oplištil
Číslo
21702-611
Emisní náklad
7400 ks
Datum emise
květen 2017
Balení
Červená plastová etue s logem ČNB
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká národní banka
Nominální hodnota
5 000 Kč