Zimní dny dopravy zdarma
Zimní dny dopravy zdarma
  1. O nás
  2. Archiv historických ražeb
  3. Zlatá mince České tradice UNESCO - Vodění Jidáše proof
Zpět

Zlatá mince České tradice UNESCO - Vodění Jidáše proof

Cena (osvobozeno od DPH)
5 750 Kč
222 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
75166-611


Orientační výkupní cena 5 463 Kč

Zápis v Reprezentativním seznamu nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO značí pro každou tradici velkou čest, současně však také velký závazek pro nás všechny – závazek k ochraně celosvětových hodnot, které jsou v jednotlivých nehmotných památkách ukryty. Jejich výjimečnost si uvědomuje rovněž Česká mincovna, jež pro sběratele i vlastence emituje šest atraktivních mincí z ryzího zlata v rámci minisérie České tradice UNESCO. Každému obyčeji patří jedna Smart mince 5 NZD a jedno čestné místo ve vašich numismatických kolekcích.

Tradice Vodění Jidáše je úzce spjatá s důležitým křesťanským svátkem, Velikonocemi. Podle legendy měl Jidáš svého učitele Ježíše zradit, když jej za třicet stříbrných polibkem označil farizejům. Následovalo Ježíšovo odsouzení Pilátem Pontským a ukřižování. Jidášovu zradu dodnes v několika vesnicích Pardubického kraje připomíná tradice Vodění Jidáše, kdy na Bílou sobotu vodí místní děti po vesnici maskovanou postavu, oděnou nejčastěji do obleku ze slámy a rákosu, se špičatou čepicí na hlavě. Vybaveny řehtačkami obcházejí vesnici, zpívají a v každém stavení žádají o dárek. Na konci vesnice Jidáše „upálí“ prostřednictvím slaměného kostýmu, rozdělí si dary a rozejdou se do svých domovů. Na Reprezentativní seznam UNESCO bylo Vodění Jidáše zapsáno v roce 2010.

Tato tradice se dočkala originálního pojetí také ve formě investiční Smart mince 5 NZD, kterou pro Českou mincovnu navrhla medailérka Lenka Nebeská, DiS. Výjev na reverzu tvoří postava Jidáše pronásledovaného dětmi, florální ornament a nápis OBYČEJ VODĚNÍ JIDÁŠE. Kompozice averzu je složena z atributů emitenta spolu s nominálem 5 DOLLARS a anglickým textem INTANGIBLE CULTURAL HERITAGE – CZECH REPUBLIC (NEHMOTNÉ KULTURNÍ DĚDICTVÍ UNESCO – ČESKÁ REPUBLIKA). Dokresluje ji rovněž plastika lipové ratolesti svázané stužkou, která ztělesňuje české národní hodnoty. Vaše sbírky jistě prahnou po dalším osobitém přírůstku – mince z ryzího zlata s neotřelým motivem a vysokou investiční hodnotou je jednoznačně ta správná volba!

Materiál
Zlato
Váha
3,49 g
Ryzost
986 / 1000
Průměr
20 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká
Autor averzu
Lenka Nebeská, DiS.
Autor reverzu
Lenka Nebeská, DiS.
Číslo
75166-611
Emisní náklad
200 ks
Datum emise
červen 2015
Balení
Zlatá papírová etue
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Niue
Nominální hodnota
5 NZD