Narození dítěte 2017

Zlatá půluncová medaile Karel Fiala - Limonádový Joe proof číslováno

Prodejní místa Zobrazit
Číslo 31071-631

Hvězdy stříbrného plátna

Film Limonádový Joe aneb Koňská opera z roku 1964 má sice za sebou již více než půlstoletí existence, jeho ostrovtip a nepřekonatelné herecké výkony jsou však živé dodnes. Parodie vznikla na základě knižní předlohy Jiřího Brdečky a na filmová plátna ji přenesl režisér Oldřich Lipský. V titulní roli nám pak ztělesnění mravnosti předvedl nezapomenutelný Karel Fiala. Při příležitost jeho 90. narozenin, které oslaví 3. srpna, připravila Česká mincovna exkluzivní emisi zlaté číslované pamětní medaile.

Karel Fiala se po většinu filmu pohybuje na plátně v elegantním bílém kostýmu, je tedy těžké uvěřit, že se původně vyučil kominíkem v rodné Ostravě. Záhy však toto řemeslo opustil a následoval svůj pěvecký talent na Státní konzervatoř v Praze. Po jejím absolutoriu roku 1952 působil dvě sezony v Národním divadle a poté se na několik desítek let stal tenor sólistou Hudebního divadla v Karlíně. Vynikl například v rolích operet Rosemarie, My Fair Lady či Veselá vdova. V padesátých letech se začal objevovat rovněž ve filmu, například v titulní roli filmového přepisu opery Dalibor (1956). Účinkoval také v pohádce Dařbuján a Pandrhola (1959). Idol z něj však udělal až snímek Limonádový Joe aneb Koňská opera (1964). Není bez zajímavosti, že ač sám vynikající zpěvák, jeho pěvecké party byly ve filmu přenechány začínajícímu Karlu Gottovi.

Averz medaile z ryzího zlata nese současný portrét herce a zpěváka spolu s texty Karel Fiala a 90 let. Reverz pak zdobí umělcova podobizna, jež je krásnou připomínkou jeho veleúspěšné role s nápisem Limonádový Joe a datací 1964. Nádherný numismatický počin z dílny vynikajícího medailéra MgA. Martina Daška je nejen zajímavou investiční příležitostí, ale také krásnou oslavou jedinečnosti naší kinematografie a originálního českého humoru. Číslovaná medaile je přímo stvořená pro kolekce filmových fanoušků!

Materiál: Zlato
Váha: 15,56 g
Ryzost: 999,9 / 1000
Průměr: 28 mm
Provedení: PROOF
Hrana: Hladká s číslováním
Autor averzu: MgA. Martin Dašek
Autor reverzu: MgA. Martin Dašek
Číslo: 31071-631
Emisní náklad: 100 ks
Datum emise: Březen 2015
Balení: Vínová kožená etue
Číslovaná emise: Ano
Certifikát: Ano
Balení kapsle: Ano
Emitent Česká mincovna
Nákupní košík 0 Kč