1. Eshop
  2. PRO INVESTORY
  3. Investiční zlato
  4. Zlatá půluncová mince Karel Veliký proof
Zpět

Zlatá půluncová mince Karel Veliký proof

Cena (osvobozeno od DPH)
21 950 Kč
853 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
75073-611
Sběratelská série

Orientační výkupní cena
20 853 Kč

Mince Tří císařů

 V letošním roce uplyne 1 200 let od úmrtí Karla Velikého, franského krále, vévody bavorského a prvního středověkého císaře Říše římské.

Tento velikán dějin stojí u počátků Evropy, křesťanstvím proměňované v civilizovaný prostor vznikajících států a otevírá ji kultuře a vzdělanosti. Evropa jeho dnů byla jiná než Evropa současnosti, a přesto dnešní Evropa stojí na základech, které položil a obrací se k jeho trůnu v Cáchách jako k symbolu evropské sounáležitosti.

Zlatá pamětní Smart mince Karel Veliký vychází v omezeném nákladu pouhých 500 ks. Jedná se o mimořádnou emisi České mincovny, první ze série Mince tří císařů. Výtvarný návrh pochází z dílny špičkového akademického sochaře Vladimíra Oppla. Na reverzní straně autor vyobrazil portrét Karla Velikého inspirovaný bustou z katedrály v Cáchách, kde se nachází i trůn tohoto prvního římského císaře. Na averzní straně pak najdeme portrét královny Alžběty II. Není bez zajímavosti, že britská královna je potomkem Karla Velikého v 41. generaci v linii vedoucí přes Karla IV.

Série Mince tří císařů

V rámci výročí nadcházejících let 2014 - 2016 se do naší pozornosti dostávají osobnosti tří evropských panovníků, spojených jménem a křesťanskou tradicí: Karla Velikého, Karla IV. a Karla I. Rakouského. Tito tři suveréni, odvozující své jméno i důstojenství od slova Carolus, tedy Karel i král zároveň, stojí na počátku, uprostřed a na konci více jak tisícileté historie Evropy a jsou přes mnohé temnoty celého věku spojeni světlem dědictví ducha, víry, tradice i krve.
Česká mincovna vydá v limitované sběratelské sérii tři dvojice mincí s portréty těchto velikánů evropské historie. Vycházet budou postupně v letech 2014 – 2016. Vybírat budete moci vždy mezi zlatou mincí v nominální hodnotě 10 dolarů (Au 999,9 / 15,56 gramů / náklad 500 kusů) a stříbrnou mincí v nominální hodnotě 50 centů (Ag 999 / 13 g / náklad 1 000 kusů).

Umělecké dílo z drahého kovu

Zlato je drahý kov, který fascinuje lidstvo od nepaměti. Jeho kulturní i materiální hodnota pro naši civilizaci je nezpochybnitelná. Zlato v dlouhodobém horizontu odolává inflaci, je prakticky nezničitelné a v malém objemu kovu umí ukrýt vysokou hodnotu finanční. Pokud k tomu přidáme ještě umělecké zušlechtění do podoby mince, máme před sebou poklad, který přetrvá věky.

Materiál
Zlato
Váha
15,56 g
Ryzost
999,9 / 1000
Průměr
28 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká
Autor averzu
ak. soch. Vladimír Oppl
Autor reverzu
ak. soch. Vladimír Oppl
Číslo
75073-611
Emisní náklad
500 ks
Datum emise
leden 2014
Balení
Vínová kožená etue
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Niue
Nominální hodnota
10 NZD