Slavíme  výročí nezávislosti
100 let Československa

Zlatá půluncová mince Palladium země české proof

Cena (osvobozeno od DPH)
21 950 Kč
851 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
75075-611

Orientační výkupní cena
20 853 Kč


Zlatá mince byla slavnostně korunována apoštolským nunciem Giuseppem Leanzou při letošních svatováclavských oslavách v neděli 28. září ve Staré Boleslavi. Korunkám pro madonu s dítětem v únoru slavnostně požehnal sám papež František

Podporu této mimořádné emisi České mincovny vyjádřil Jeho Eminence kardinál Dominik Duka OP, arcibiskup pražský.


Český národ v těžkých dobách žádal o pomoc svého patrona, svatého Václava, ale s modlitbami za drahou zemi se obracel také k mimořádně silnému duchovnímu klenotu – Palladiu země české. Významný symbol ochrany českých zemí se zázračnou mocí a pestrou historií oslovil také Českou mincovnu, která motivu Palladia věnovala zlatou Smart minci s nominální hodnotou 25 NZD.

Palladium země české je uctívaný obraz, kterému čeští katolíci připisují zvláštní ochrannou moc nad českými zeměmi. Jde o reliéf vytepaný z korintské mědi se silnou vrstvou pozlacení. Původ Palladia je sporný a opírá se o několik legend sahajících až ke svaté Ludmile, která jej údajně dostala od svatého Metoděje. Po její mučednické smrti obraz zdědil její vnuk Václav. Když byl zavražděn, reliéf se na dlouhou dobu ztratil.

Kolem roku 1160 však obrázek vyoral v poli sedlák a předal ho kanovníkům staroboleslavské kapituly. Ti na místě nálezu postavili kapli a reliéf do ní umístili. Za husitských válek byla kaple vypálena a Palladium zničeno. Počátkem 15. století bylo poutní místo znovu vystavěno a plastika neznámým umělcem obnovena. Od 17. století zde stojí chrám Panny Marie a obraz je umístěn na oltáři. Roku 1609 byl reliéf jako symbol katolických Čech prohlášen Palladiem země české – tedy záštitou, ochranným obrazem vlasti.

Nepřátelé českého národa se reliéfu pokoušeli opakovaně zmocnit. Roku 1632 odvezli Palladium Sasové do Lipska a vrátili ho až proti vysokému výkupnému. Za třicetileté války ho získali Švédové, jejichž král jej pak poslal císaři Ferdinandu III., který nechal obraz vyzdobit korunkou, perlami a diamanty a navrátil jej do Staré Boleslavi. Za okupace po roce 1938 pak bylo tajně zazděno, aby ho nacisté neukořistili. Dodnes k Palladiu putují věřící a prosí o ochranu české země.

Ačkoli je původní reliéf vytvořen z korintské mědi, není pochyb o tom, že Palladiu sluší také ryzí zlato, obzvláště ve výjimečném lesku kvality proof. Vydařeného návrhu Smart mince se zhostil akademický malíř Vladimír Pavlica, který motiv Palladia velmi citlivě převedl na reverz mince. Averz pak nese atributy emitenta. Smart mince Palladium země České je unikátní umělecké dílo s nesmírným duchovním přesahem, které jistě zaujme přední místo ve vašich sofistikovaných sbírkách. Vzhledem k půluncové váze mince je tento skvost rovněž nositelem nezpochybnitelné investiční hodnoty.

Materiál
Zlato
Váha
15,56 g
Ryzost
999,9 / 1000
Průměr
28 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká
Autor averzu
ak. mal. Vladimír Pavlica
Autor reverzu
ak. mal. Vladimír Pavlica
Číslo
75075-611
Emisní náklad
200 ks
Datum emise
září 2014
Balení
Vínová kožená etue
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Niue
Nominální hodnota
25 NZD