Narození dítěte 2017

Zlatá uncová medaile Dějiny válečnictví - Karel Veliký proof

Cena (včetně DPH) 49 950 Kč
Prodejní místa Zobrazit
Stav skladu Do 14 dnů
Číslo 30902-621

Orientační výkupní cena: Na dotaz více

Přidat do oblíbených
  • Pokračování úspěšné sběratelské série.
  • Nákupem tohoto produktu získáváte dopravu ZDARMA.

Dějiny válečnictví

Česká mincovna připravila pro sběratele a investory již druhou ražbu z oblíbené série Dějiny válečnictví. Francký král a první středověký římský císař Karel Veliký se do historie zapsal tučným písmem a svými válečnými výpravami výrazně změnil územní rozdělení Evropy. Medaile z ryzího zlata o váze jedné unce je drahocennou připomínkou jeho skutků.

Karel Veliký se narodil kolem roku 742 majordomovi a posléze franckému králi Pipinovi III. Roku 768 přebral po otcově smrti vládu, nejprve po boku svého bratra, který však roku 771 zemřel. Poté se stal Karel Veliký jediným panovníkem Francké říše. Význam není přisuzován pouze jeho mimořádným válečnickým počinům, byl rovněž význačným panovníkem a moudrým zákonodárcem. Proslul svou zbožností a podporou vzdělanosti.

Během svých tažení získal pro Franckou říši četná území. Více než tři dekády, přesněji v letech 772–804, bojovali jeho vojáci s germánskými Sasy, kdy usilovali o jejich podmanění a christianizaci. Roku 774 dobyl Karel Veliký Pavii a stal se langobardským králem. Mezi lety 791 a 803 vyvrátil na území současného Maďarska říši Avarů. Jeho nájezdy proti Slovanům byly odraženy a Karel Veliký od nich získal pouze poplatky. Dalším dílčím neúspěchem byl jeho pokus dobýt Pyrenejský poloostrov – tato výprava byla pro vojevůdce skutečnou tragédií – francké vojsko bylo Araby přepadeno a pobito. Směrem na jih se ovšem Karlu Velikému podařilo rozšířit svou říši o část Itálie. Francká říše Karlovců plynule získala status rozhodující mocnosti západní Evropy, jejíž význam se rovnal východní Byzanci. 25. prosince byl Karel Veliký v Římě papežem Lvem III. korunován římským císařem.

Plocha medaile poskytla výraznému talentu akademického malíře Karla Zemana prostor k vytvoření opravdového uměleckého skvostu. Podobiznu Karla Velikého doplnil nádhernou plastikou interiéru kaple Karlovy falce v Cáchách. Rubu medaile pak Karel Zeman přisoudil výjev franckého meče spolu se dvěma vojenskými družinami věhlasného císaře a krále. Letopočet 814 značí rok jeho úmrtí, od něhož vloni uplynulo 1200 let. Již na první pohled se jedná o medaili, která nemůže vaše hýčkané kolekce minout!

Materiál: Zlato
Váha: 31,1 g
Ryzost: 999,9 / 1000
Průměr: 37 mm
Provedení: PROOF
Hrana: Hladká s popisem
Autor averzu: ak. mal. Karel Zeman
Autor reverzu: ak. mal. Karel Zeman
Číslo: 30902-621
Emisní náklad: 100 ks
Datum emise: Únor 2015
Balení: Vínová kožená etue
Číslovaná emise: Ano
Certifikát: Ano
Balení kapsle: Ano
Emitent Česká mincovna
Nákupní košík 0 Kč