Bimetalová mince 2000 Kč 2019 Zavedení československé koruny stand

Bimetalová mince 2000 Kč 2019 Zavedení československé koruny stand

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
duben 2019

Popis produktu

U příležitosti 100. výročí zavedení československé koruny v roce 2019 vydala Česká národní banka mimořádnou emisi. Pamětní mince s nominální hodnotou 2000 Kč je vyražena ze dvou různých drahých kovů – zlata a stříbra.

Ražba se skládá ze dvou komponentů. Prvním dílkem nevšední numismatické skládanky je stříbrný korpus. Jeho averzní straně dominuje netradiční portrét Aloise Rašína, otce československé měny, který evokuje bankovkovou rytinu při pohledu skrz lupu rytce. Portrét je obklopený textem „2000 Kč – ČESKÁ REPUBLIKA“.

Do reverzní strany korpusu je vsazena inlej v podobě korunové mince Otakara Španiela z roku 1922, která byla pravděpodobně nejznámější československou mincí. Tato vkladka je vyrobena z českého dukátového zlata, na což upozorňuje opis „JSEM RAŽENA Z ČESKÉHO ZLATA – 1919–2019 – ČESKOSLOVENSKÁ KORUNA“.

Bankovní Komise pro posuzování návrhů na české peníze udělila první cenu ve výtvarné soutěži mladému medailérovi Jiřímu Hanušovi, DiS. Odborná porota vyzdvihla zejména originální spojení tematiky mincí a bankovek.

Při tvorbě inleje byly použity výlučně střížky vyrobené ze zlata uloženého v zásobách České národní banky, které bylo vytěženo za první republiky ve zlatodole Roudný na Vlašimsku. Při výrobě mince se do lisu nejprve vložil stříbrný korpus, pak zlatá inlej a následně bylo obojí spojeno slisováním.

Bimetalová mince pochází, stejně jako všechny další české pamětní a oběžné mince, z jablonecké České mincovny.

Specifikace

Číslo
21909-420
Emitent
Česká národní banka
Nominální hodnota
2 000 Kč
Autor averzu
Jiří Hanuš, DiS.
Autor reverzu
Jiří Hanuš, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Materiál
Ryzost
986/900 / 1000
Váha
34,59 g
Průměr
40 mm
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...