Desetidukát ČR 2020 - Důstojnost (T. G. Masaryk) proof

Desetidukát ČR 2020 - Důstojnost (T. G. Masaryk) proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
leden 2020
Emisní náklad
100 ks
Cena
69 990 Kč
včetně DPH
Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.

Tradiční dukátové řady

Dukátová řada České republiky je v roce 2020 věnována metaforickým pilířům českého národa. Jedním z nich je důstojnost symbolizovaná osobou T. G. Masaryka, jehož tvář vévodí největší dukátové ražbě – zlatému desetidukátu.

Tomáš Garrigue Masaryk bývá spojován zejména s první republikou, i když velká část jeho díla – filozofického, humanistického, pedagogického a literárního – se datuje již do období před první světovou válkou. Státníkem, který rozbil okovy habsburské monarchie a přinesl nám vytouženou nezávislost, se stal až v pokročilém věku. Nelze však popřít, že úloha československého prezidenta, do které byl zvolen hned čtyřikrát a kterou zastával celkem sedmnáct let, byla tou nejdůležitější. Masarykova důstojná osoba dodala mladé republice prestiž, renomé a respekt, které potřebovala, aby obstála v překotně se měnícím světě. Úctu, jíž požíval v zahraničí, dokládalo spojenectví, které navázal se světovými mocnostmi, a jeho oblibu doma vyjadřují dodnes užívané tituly „prezident Osvoboditel“ a „tatíček Masaryk“. O tom, jak byl důstojný muž uznáván, svědčí i dobové rčení: „Dokud bude žít Masaryk, Hitler nezačne válku.“

Autorem všech čtyř ražeb Dukátové řady je v roce 2020 zkušený medailér a pedagog Mgr. Petr Horák. Reverzní strana je těmto ražbám společná a nese symbolické vyjádření pilířů českého národa, kterými jsou víra, pravda, svoboda a důstojnost, doplněné našimi heraldickými zvířaty. Averzní strana desetidukátu pak předkládá nezaměnitelnou tvář T. G. Masaryka vyobrazenou z profilu, kterou doprovází československá vlajka. Opis uvádí prezidentovo jméno a pojmenování jeho ctnosti v latině – DIGNITAS (důstojnost).

Zlatá ražba, jejíž hmotnost činí desetinásobek hmotnosti jednoho dukátu, vychází v nákladu pouhých 100 kusů. Její specifikace jsou inspirovány prvorepublikovými Svatováclavskými dukáty. Není bez zajímavosti, že desetidukát vychází v roce, kdy si připomínáme 100. výročí okamžiku, kdy byl T. G. M. podruhé zvolen prezidentem.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
31509-611
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
Mgr. Petr Horák
Autor reverzu
Mgr. Petr Horák
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
986 / 1000
Váha
34,91 g
Průměr
42 mm
Balení
Vínová kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...