Zlato máme
Zlato máme
Zlato máme

Desetidukát ČR 2020 - Důstojnost (T. G. Masaryk) proof

Cena (včetně DPH)
65 500 Kč
Stav skladu
Skladem
Číslo
31509-611
Sběratelská série


Tradiční dukátové řady

Dukátová řada České republiky je v roce 2020 věnována metaforickým pilířům českého národa. Jedním z nich je důstojnost symbolizovaná osobou T. G. Masaryka, jehož tvář vévodí největší dukátové ražbě – zlatému desetidukátu.

Tomáš Garrigue Masaryk bývá spojován zejména s první republikou, i když velká část jeho díla – filozofického, humanistického, pedagogického a literárního – se datuje již do období před první světovou válkou. Státníkem, který rozbil okovy habsburské monarchie a přinesl nám vytouženou nezávislost, se stal až v pokročilém věku. Nelze však popřít, že úloha československého prezidenta, do které byl zvolen hned čtyřikrát a kterou zastával celkem sedmnáct let, byla tou nejdůležitější. Masarykova důstojná osoba dodala mladé republice prestiž, renomé a respekt, které potřebovala, aby obstála v překotně se měnícím světě. Úctu, jíž požíval v zahraničí, dokládalo spojenectví, které navázal se světovými mocnostmi, a jeho oblibu doma vyjadřují dodnes užívané tituly „prezident Osvoboditel“ a „tatíček Masaryk“. O tom, jak byl důstojný muž uznáván, svědčí i dobové rčení: „Dokud bude žít Masaryk, Hitler nezačne válku.“

Autorem všech čtyř ražeb Dukátové řady je v roce 2020 zkušený medailér a pedagog Mgr. Petr Horák. Reverzní strana je těmto ražbám společná a nese symbolické vyjádření pilířů českého národa, kterými jsou víra, pravda, svoboda a důstojnost, doplněné našimi heraldickými zvířaty. Averzní strana desetidukátu pak předkládá nezaměnitelnou tvář T. G. Masaryka vyobrazenou z profilu, kterou doprovází československá vlajka. Opis uvádí prezidentovo jméno a pojmenování jeho ctnosti v latině – DIGNITAS (důstojnost).

Zlatá ražba, jejíž hmotnost činí desetinásobek hmotnosti jednoho dukátu, vychází v nákladu pouhých 100 kusů. Její specifikace jsou inspirovány prvorepublikovými Svatováclavskými dukáty. Není bez zajímavosti, že desetidukát vychází v roce, kdy si připomínáme 100. výročí okamžiku, kdy byl T. G. M. podruhé zvolen prezidentem.

Materiál
Zlato
Váha
34,91 g
Ryzost
986 / 1000
Průměr
42 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká
Autor averzu
Mgr. Petr Horák
Autor reverzu
Mgr. Petr Horák
Číslo
31509-611
Emisní náklad
100 ks
Datum emise
leden 2020
Balení
Vínová kožená etue
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká mincovna