Desetidukát SK 2021 - Mojmír II. proof

Desetidukát SK 2021 - Mojmír II. proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
březen 2021
Emisní náklad
100 ks
Cena
79 990 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.

Tradiční dukátové řady

Příběhy Velké Moravy – takové je v roce 2021 téma první Dukátové řady České mincovny, která vznikla pro slovenské sběratele a investory. Poslední z velkomoravských příběhů je spojen s osobností knížete Mojmíra II., který se objevuje na zlatém desetidukátu.

Mojmír II., jeden ze Svatoplukových potomků,
se krátce po převzetí vlády musel potýkat s celou řadou závažných problémů. Z velkomoravského područí se vymanily Čechy a Panonie a do střední Evropy začaly pronikat kočovné maďarské kmeny. Během střetů mezi Maďary a Moravany zahynul výkvět moravské aristokracie i sám kníže a roku 907 byla Velkomoravská říše vyvrácena.

Desetidukát je dílem slovenského medailéra prof. dr hab. Mgr. Art Patrika Kovačovského. Averzní strana předkládá Mojmíra II. v čele slovanské jízdy, která vyráží do boje proti Maďarům. Reverzní strana, která je společná všem čtyřem ražbám Dukátové řady, je pak věnována věrozvěstům Cyrilovi a Metodějovi, kteří na Velkou Moravu přinesli víru a vzdělanost.

Zlatá ražba, jejíž hmotnost činí desetinásobek hmotnosti jednoho dukátu, vychází v nákladu čítajícím pouhých 100 kusů. Její specifikace jsou inspirovány prvorepublikovými Svatováclavskými dukáty.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
31705-611
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
Prof. dr hab. Mgr. Art Patrik Kovačovský
Autor reverzu
Prof. dr hab. Mgr. Art Patrik Kovačovský
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
986 / 1000
Váha
34,91 g
Průměr
42 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...