Dukát ČR 2020 - Víra (Cyril a Metoděj) proof

Dukát ČR 2020 - Víra (Cyril a Metoděj) proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
2020
Emisní náklad
200 ks

Tradiční dukátové řady

Tradiční Dukátová řada České republiky je v roce 2020 věnována symbolickým pilířům českého národa. Jedním z nich je víra zastoupená osobami Cyrila a Metoděje, jejichž podobizny jsou vyobrazeny na zlatém dukátu.

Věrozvěstové Cyril a Metoděj k nám dorazili léta Páně 863 z daleké Konstantinopole. Kníže Rostislav je pozval na Velkou Moravu, aby slovanskému národu přinesli křesťanství. Učení bratři – Cyril byl profesorem, Metoděj právníkem – toho však udělali mnohem více. Do země v srdci Evropy přinesli nejen křesťanské náboženství, ale také jeho kulturu, tradice, hodnoty a vzdělanost. Vytvořili první slovanské písmo „hlaholici“ a církevní jazyk „staroslověnštinu“. Svým úsilím si získali srdce a mysli obyvatel Velkomoravské říše – stali se učiteli prostých lidí i zemských knížat, kteří jejich víru přijali za vlastní. K zlosti bavorských kněží pomohlo křesťanství šířené ve srozumitelné podobě omezit vliv rozpínající se Franské říše, a příchod „Apoštolů Slovanů“ tak patří mezi nejvýznamnější události kulturního a politického vývoje raně středověké Evropy…

Autorem všech čtyř ražeb Dukátové řady je v roce 2020 zkušený medailér a pedagog Mgr. Petr Horák. Reverzní strana je těmto ražbám společná a nese metaforické vyjádření pilířů českého národa, kterými jsou víra, pravda, svoboda a důstojnost, doplněné našimi heraldickými zvířaty. Averzní strana dukátu pak předkládá polopostavy Cyrila a Metoděje vyobrazené z profilu. Dvojici doprovází kniha, jejíž stránky jsou popsány písmeny hlaholice. Opis uvádí jména obou bratrů a pojmenování jejich ctnosti v latině – FIDES (víra).

Pamětní ražba vychází v nákladu čítajícím pouhých 200 kusů a respektuje specifikace definované proslulými Svatováclavskými dukáty. Zlatý dukát není jen přírůstkem do sbírky, ale také tradičním dárkem – například ke křtu.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
31506-611
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
Mgr. Petr Horák
Autor reverzu
Mgr. Petr Horák
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
986 / 1000
Váha
3,49 g
Průměr
19,75 mm
Balení
Vínová kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...