Dukátová řada ČR 2022 - První česká korunovace českého krále proof - sada čtyř medailí

Dukátová řada ČR 2022 - První česká korunovace českého krále proof - sada čtyř medailí

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
2022
Emisní náklad
122 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Tradiční dukátové řady

Léta Páně 1347 byl Karel IV. korunován českým králem. U příležitosti 675. výročí této historické události vychází tradiční Dukátová řada České mincovny, která se skládá ze čtyř zlatých ražeb.

Karel IV.
se stal českým králem již po smrti svého otce Jana Lucemburského, který padl v památné bitvě u Kresčaku roku 1346. Jako silně věřící člověk však toužil po tom, aby byl slavnostně korunován, jelikož tento akt považoval za potvrzení Boží vůle. Korunovace byla naplánována na 2. září roku 1347 a jednalo se o vskutku mimořádnou událost. Korunovační obřad, jehož podoba byla z velké části vizí samotného krále, se konal v rozestavěné katedrále svatého Víta na Pražském hradě, ale předcházela mu ještě korunovační vigilie – modlitba na dalším posvátném místě, jímž byl Vyšehrad. Krále a královnu, kterou byla Karlova první manželka Blanka z Valois, vůbec poprvé v historii korunoval český církevní hodnostář – první český arcibiskup a Karlův dobrý přítel Arnošt z Pardubic. Na králově hlavě tehdy spočinula legendární svatováclavská koruna, jež vznikla přímo pro tento účel…

  • Dukát – Král a královna
  • Dvoudukát – Korunovační vigilie
  • Pětidukát – Korunovační obřad
  • Desetidukát – Korunovační klenoty

Averzní strany jednotlivých dukátových ražeb jsou věnovány různým aspektům první české korunovace českého krále. Dukát zdobí portrét krále a královny ve svatovítské katedrále, dvoudukát předkládá královské procesí před vyšehradskou bazilikou, na pětidukátu arcibiskup korunuje krále a desetidukát nese korunovační klenoty. Reverzní strana, která je společná všem čtyřem ražbám Dukátové řady, pak předkládá charismatický portrét Karla IV. a průčelí svatovítské katedrály. To vše je dílem medailéra Asamata Baltaeva, DiS.

Čtveřice zlatých ražeb je uložena do luxusní dřevěné etue doplněné speciálním certifikátem pravosti, který přibližuje průběh památné korunovace.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
42218-611
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
Asamat Baltaev, DiS.
Autor reverzu
Asamat Baltaev, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
986 / 1000
Váha
62,83 g
Balení
Dřevěná etue mahagonová
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...