Zlato máme
Zlato máme
Zlato máme

Dvoudukát ČR 2020 - Pravda (Mistr Jan Hus) proof

Cena (včetně DPH)
15 890 Kč
Stav skladu
Nyní nedostupné
Číslo
31507-611
Sběratelská série


Tradiční dukátové řady

Pilíře českého národa – takové je v roce 2020 téma Dukátové řady České republiky. Jedním z těchto metaforických pilířů je pravda symbolizovaná osobou mistra Jana Husa, jehož tvář vévodí zlatému dvoudukátu.

Mistr Jan Hus – kněz a rektor Karlovy univerzity – proslul jako jeden z otců křesťanské reformace. Ve svých vášnivých kázáních a učených spisech kritizoval světskou nenasytnost a mravní úpadek katolické církve – například opovrženíhodné kupčení s odpustky. V poukazování na pokrytecké praktiky mocných zašel tak daleko, že byl označen za kacíře a jeho učení za herezi. Výhružkám a klatbám navzdory Hus ve jménu spravedlnosti i nadále vzdoroval neomezené a zkažené moci vládnoucích stavů středověkého světa. Přes veškeré sliby nedostal příležitost obhájit své pravdy, a když se jich odmítl zříct, byl na kostnickém koncilu odsouzen k upálení. Neodvolal ani na hranici a pro své stoupence z řad prostých i urozených lidí se stal mučedníkem. Jeho víra, neoblomnost, a především oddanost pravdě ho sice stály život, ale zažehly plamen vzdoru, který dal lidu naději na změnu…

Autorem všech čtyř ražeb Dukátové řady je v roce 2020 zkušený medailér a pedagog Mgr. Petr Horák. Reverzní strana je těmto ražbám společná a nese symbolické vyjádření pilířů českého národa, kterými jsou víra, pravda, svoboda a důstojnost, doplněné našimi heraldickými zvířaty. Averzní strana dukátu pak předkládá charismatický profil Jana Husa obklopený plameny. V souladu s tradičním vyobrazením má mistr na hlavě kacířskou čepici pomalovanou čerty, kteří se perou o jeho duši. Opis uvádí jméno kazatele a pojmenování jeho ctnosti v latině – VERITAS (pravda).

Zlatá ražba o hmotnosti dvou dukátů vychází v nákladu čítajícím pouhých 100 kusů a respektuje specifikace nastavené legendárními Svatováclavskými dukáty.

Materiál
Zlato
Váha
6,98 g
Ryzost
986 / 1000
Průměr
25 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká
Autor averzu
Mgr. Petr Horák
Autor reverzu
Mgr. Petr Horák
Číslo
31507-611
Emisní náklad
100 ks
Datum emise
leden 2020
Balení
Vínová kožená etue
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká mincovna