Český volejbal slaví 100 let

09/09/2021

V roce 2021 slavíme rovných 100 let českého volejbalu a Česká republika je zároveň jednou z hostitelských zemí mistrovství Evropy volejbalistů. Při této mimořádné příležitosti se Česká mincovna ve spolupráci s Českým volejbalovým svazem rozhodla připomenout největší historické úspěchy našich hráčů. Výjimečná vzpomínka se skládá z pěti pamětních medailí, které jsou replikami prestižních sportovních trofejí ze zlata, stříbra a bronzu.

„Chceme se ohlédnout zpět a podívat se, jak se volejbal vyvíjel. Vždyť v minulosti se hrál snad v každé chatové oblasti a přinesli jsme také tituly mistrů světa,“ říká předseda Českého volejbalového svazu Marek Pakosta.

V 50. a 60. letech 20. století se pod vysokou sítí sešla mimořádná generace. V průběhu dvou dekád, které jsou právem nazývány zlatou érou československého volejbalu, získaly naše reprezentační výběry mužů a žen celkem sedmnáct medailí z evropských a světových šampionátů. Fenomenálním úspěchem skončilo například mistrovství Evropy v roce 1955 v Rumunsku, kde obě naše reprezentační družstva vybojovala zlaté medaile. Muži pak získali hned dva tituly mistrů světa – v roce 1956 zvítězili ve Francii a v roce 1966 triumfovali na domácím šampionátu v Československu. Zazářili také pod pěti kruhy – z Japonska, kde se v roce 1964 hrál olympijský volejbal vůbec poprvé, přivezli stříbrné medaile a v roce 1968 získali v Mexiku bronz. Úspěchy národních týmů u nás z volejbalu učinily jeden z nejpopulárnějších sportů – na profesionální, ale i na rekreační úrovni…

Všechny zmíněné úspěchy našich volejbalistů připomínají pamětní medaile ražené ze tří příslušných kovů. Tři zlaté ražby nesou reliéf převzatý z následujících medailí: Mistrovství Evropy 1955, Mistrovství světa 1956, Mistrovství světa 1966. Jedna stříbrná ražba je inspirována olympijskou medailí z roku 1964 a jedna mosazná ražba vychází z olympijské medaile z roku 1968.

Pětidílný komplet, který je uložen do luxusní dřevěné etue, vychází v nákladu čítajícím pouhých 100 kusů, ale do volného prodeje můžeme uvolnit jen malou část z tohoto limitovaného množství. Proto neváhejte!

Czech Mint
Loading...