Jan Saudek promlouvá z medaile prostřednictvím „rtů“

29/06/2021

Výjimečná zlatá medaile České mincovny o hmotnosti dvou trojských uncí vzdává hold Janu Saudkovi a jeho obrazu s názvem Marie č. 1. Ve stříbrné verzi jde o medaili s průměrem 37 milimetrů a hmotnosti jedné troyské unce. Uznávaný fotograf si přijel do Jablonce nad Nisou v úterý 29. června vyrazit první kus. Do České mincovny jej doprovodila manželka Pavlína. „Je to úžasný tvůrčí pocit a navíc tu na mne působí skvělá energie,“ poznamenal při ražbě Jan Saudek.

Dílo Jana Saudka je kontroverzní a provokativní oslavou lidství. Je smyslné, živočišné, erotické, až perverzní a jeho nejčastějším předmětem je ženství – ať už jde o ženské tělo, které může nabývat všech tvarů a velikostí, nebo o vztah mezi ženou a mužem, který je plný lásky i nenávisti. Přestože Jan Saudek proslul jako světoznámý fotograf, je rovněž uznávaným malířem. Malby, které tvoří, bývají inspirovány jeho fotografiemi a obraz Marie č. 1 není výjimkou. Také umělcův první litografický počin, který vznikl v roce 2020, vychází z ikonické fotografie z roku 1974 a předkládá sytě rudé rty smáčené modrými kapkami vody. V originálním rukopisu malby lze spatřit vzdálenou spřízněnost se stylem Janova bratra Káji, ale jinak jde o zcela originální a nezaměnitelné dílo se silným nábojem. Jeho realističnost a prostorovost přímo vybízejí k reliéfnímu zpracování v podobě pamětní medaile
 


„Proč právě Marie a její rty? Mám k tomu tématu osobní vztah. Marie byla má třetí žena, která bohužel předčasně zemřela. Právě ona mne dokonce pojí s Jabloncem, bydlela v Jabloneckých Pasekách,“ osvětlil téma ražených medailí Jan Saudek. Na adresu autora lícní strany Vojtěcha Dostála nešetřil Saudek při osobním setkání chválou: „Jste bourák. Je to perfektní práce.“

„Vojtěch Dostále je autorem lícní strany medaile a Jan Saudek si jej osobně vybral v rámci výtvarné soutěže, kde jsme fotografovi předložili sedm návrhů,“ uvedla mluvčí České mincovny Lenka Klimentová. Averzní strana je reliéfní rekonstrukcí obrazu Marie č. 1. „Už jako malého kluka mne oslovovaly komiksy jeho bratra Karla. Práce na medaili, jejíž předlohou byla právě litografie rtů, byla pro mne výzvou. S napětím jsem čekal na výsledek soutěže a zpětnou vazbu od jejího autora Jana Saudka,“ poznamenal Vojtěch Dostál s tím, že známého fotografa od mládí obdivoval pro jeho originalitu a neotřelost. Reverzní strana pak předkládá podpis Jana Saudka vyvedený v nevšední kvalitě reverse proof.
 


Nedílnou součástí zlaté medaile, která vychází v nákladu čítajícím pouhých 100 číslovaných kusů, je originální grafický list. Stříbrná medaile, která vychází v nákladu čítajícím 500 číslovaných kusů, je uložena do tematického blistru.

„Medaile ve zlatě jsou nejen velmi výjimečné svou hmotností dvě unce a svým grafickým listem, ale mohly by mít i charitativní rozměr. Uvažuje o dražbě prostřednictvím Aukční síně Vltavín,“ doplňuje informace k emisi člen představenstva a obchodní ředitel Aleš Brix.

S Janem Saudkem se u příležitosti ražby zlatých a stříbrných medailí koná setkání ještě ve středu 30. června, kdy se v nové prodejně České mincovny v Praze v Havelské ulici koná od 15 hodin veřejná autogramiáda.
 

 

Czech Mint
Loading...