Zlato pro každého?! Uchová hodnotu úspor, investovat lze od 500 korun měsíčně

28/05/2019

Ideální doba k nákupu zlata může být právě teď, v době, kdy se čeká další krize. Během finančních krizí totiž cena „žlutého“ kovu, na rozdíl od jiných investičních nástrojů, vždy významně roste. A zapomenout můžete i na předsudek, že do zlata investují jenom bohatí lidé. Dnes vám stačí jen několik stovek korun...

Zhodnocovat úspory lze různými cestami – od investování do cenných papírů, koupě nemovitosti po konzervativní spořicí produkty se státní podporou. Záleží na finančních možnostech i povaze samotných investorů. Stále více lidí se v současné době zajímá i o investiční zlato. Důvod je jasný. Jeho hlavním rysem je minimální pravděpodobnost finanční ztráty. „Investice do zlata je z dlouhodobého hlediska velice efektivní a bezpečný způsob, jak zhodnotit své finanční prostředky. Když se podíváme zpět do historie, lidé vždy hledali způsob, jak uchovat hodnotu vytvořeného bohatství. Našli jej ve zlatě – právě díky jeho vzácnosti. A vyplatilo se. Za posledních deset let jsme byli svědky hospodářské krize, devalvace měn či prudkého nárůstu cen nemovitostí. Cenu zlata ani takto náročné období nijak negativně neovlivnilo. Právě naopak. Cena unce zlata v korunách za tuto dobu vzrostla o 129 procent,“ říká marketingový manažer České mincovny Jaroslav Černý.

Krize zvyšuje hodnotu zlata

Ekonomové aktuálně mluví o tom, že hospodářská krize opět přijde. Neví se ale kdy. „Pokud však máme zlato dlouhodobě ve svém investičním portfoliu, proti těmto rizikům se chráníme. Tento kov je unikátním uchovatelem hodnoty prověřeným stovkami let zkušeností. A právě v období krize má velký potenciál stoupat,“ doplňuje Jaroslav Černý. Byť díky zlatu nevyděláte obrovskou sumu peněz „hned teď a tady“, z dlouhodobého hlediska se zkrátka jedná o velice efektivní a bezpečný způsob, jak zhodnotit finanční prostředky a chránit je proti rizikům ekonomických krizí a inflaci. Podle odborníků tak má určitě smysl se zlatem počítat v investičním portfoliu.

Jak lze do zlata investovat?

Investování do zlata je velice jednoduché. Koupit lze zlaté cihličky, destičky či mince, které se prodávají v různých provedeních, hmotnostech i ryzostech. Podle toho se odvíjí cena, kterou lze do zlata vložit. Pořídit lze mince či slitky od hodnoty jednoho tisíce korun po stotisícové částky. A co zvolit? Záleží především na vás, nicméně z hlediska praktičnosti a následného možného vyššího zhodnocení lze podle Jaroslava Černého doporučit zejména mince, které v sobě nesou „příběh“, jsou limitované co do počtu kusů a mají uměleckou hodnotu v podobě ztvárnění autorem. (Praktické a detailní informace o nákupu zlata si můžete přečíst v článku „Jak (začít) investovat do zlata? Praktický návod - od A do Z“ - link na článek).

Stačí 500 korun měsíčně aneb Zlaté spoření


Nicméně pokud nechcete nebo nemůžete najednou investovat celou sumu za vybraný „zlatý produkt“, můžete střádat i postupně. Takto funguje Zlaté spoření České mincovny. Na vybrané mince či cihličky stačí přitom jen 500 korun měsíčně. Spořit lze ale i s vyšším pravidelným vkladem. Měsíční platby se pak postupně mění dle zvolených zlatých investičních produktů. Zároveň jste odměňováni úroky a bonusy. Naspořené zlato pak existuje fyzicky – můžete si na něj sáhnout, odnést si ho domů, nechat ho třeba bezpečně uložené v trezoru České mincovny, uchovat pro své děti nebo ho kdykoliv odprodat.

>> Doporučujeme: Vše, co potřebujete vědět o Zlatém spoření. Produkty, na které lze spořit i online kalkulačka očekávaného výnosu.


Zlato jako součást portfolia

Mimo to, že je efektivní investovat do zlata dlouhodobě, je vhodné brát ho i jen jako doplňkový nástroj k běžným spořicím či investičním metodám podle vašich preferencí. Jak shodně doporučují investiční specialisté, finanční zdroje je totiž důležité diverzifikovat.

Czech Mint
Loading...