img

Dárek k narození dítěte,
který má smysl!

Inspirujte se staročeskou tradicí

Vybrat dárek
img
img
Dárek k narození dítěte,
který má smysl!

Inspirujte se staročeskou tradicí

Vybrat dárek
img

Proč právě dárek
z České mincovny?

Síla české tradice

Starý český zvyk, který má podobu penízku vloženého do kolébky novorozeného miminka, by neměl být zapomenut. Pomozte navrátit život krásné tradici.

Smysluplný dárek

Proč kupovat věc, kterou za půl roku vyhodíte? Vzácná památka na rok narození má hmatatelnou hodnotu drahého kovu i nevyčíslitelnou hodnotu osobní.

Šťastný talisman

Originální dárek se miminku stane talismanem pro štěstí. Bude mu přinášet blahobyt a připomínat, že jeho příchod na svět byl významným okamžikem.

Osobní vzpomínka

Miminko dostává spoustu praktických dárků, které ani nestihne využít. Peníz však bude mít uschovaný do konce života a spolu s ním i památku na vás.

Jediný originál na světě

Na vaše přání vyryjeme přímo na peníz věnování. Takový dukát či tolar se pak stane unikátem – jediným originálem na celém širém světě.

Kvalita od mistrů řemesla

V České mincovně vyrábíme dárky pro miminka více než čtvrt století. Stejně tak razíme všechny české mince, které vám cinkají v kapsách.

Babičky a dědečkové, tetičky a strýčkové, kmotry a kmotři,
kamarádky a kamarádi, vyberte si ten pravý dárek pro miminko!

Varianta

Cena

Stav skladu

Specifikace

Číslo
Emitent
Autor averzu
Autor reverzu
Číslovaná emise
Certifikát
Materiál
Ryzost
Váha
Průměr
Balení
Balení kapsle

Jak to bylo za starých časů?

Pro každou kulturu na světě je narození dítěte důvodem k oslavě a ta naše není výjimkou. S oslavami je spojena řada rituálů včetně předávání darů novorozeněti. Taková pozornost může mít rozličnou podobu, ale tradičním darem je od nepaměti peníz z drahého kovu.

Už v době renesance dávali Rožmberkové svým dětem do kolébky ozdobný zlatý knoflík, který postupně nahradily vzácné mince. Od šlechty tuto módu časem převzaly všechny vrstvy obyvatelstva. Talisman v podobě mince dostávalo děťátko v rodinách bohatých měšťanů i chudých venkovanů – zpravidla od kmotry či kmotra. Vzácná pozornost měla zajistit, aby miminko v životě netrpělo nouzí, a stala se první investicí do jeho budoucnosti. Rodiče novorozeněte ji pro něj opatrovali až do dospělosti.

Tak vznikly slovní obraty „do vínku“ (neboli do zavinovačky) a „do peřinky“, které v souvislosti s dárkem pro miminko používáme dodnes. Soumrak vínkových mincí nastal v 19. století, kdy církev začala vydávat své vlastní křestní medaile.

Po vzniku samostatného Československa přejaly úlohu dárku pro miminko Svatováclavské dukáty a po roce 1993 na tuto krásnou historickou tradici navázala Česká mincovna…

babybox
PODPORUJEME

Ne každé miminko se narodí do stabilní a milující rodiny. Nechtěným dětem proto pomáhají české babyboxy. Od roku 2020 jsme partnerem tohoto bohulibého projektu a každému odloženému děťátku věnujeme zlatý dukát. Ten se stane památkou na rok narození i první investicí do jeho budoucnosti…

Kontaktní místa

V naší nabídce najdete pestrý výběr dárkových, pamětních i investičních produktů. V jejich reliéfu se objevují ryze české motivy, ale také témata, která jsou vyloženě světová.

Česká mincovna
Praha - ČNB

Praha

V PASÁŽI ČNB

Na Příkopě 860/24
110 00 Praha – Praha 1

+420 224 283 659
+420 224 210 932

prodejnapraha@mint.cz

Po – Pá 9:00 – 18:00 hod.

Praha - vedle Havelského tržiště

Praha

VEDLE HAVELSKÉHO TRŽIŠTĚ

Havelská 503/19
110 00 Praha – Praha 1

+420 227 272 640
+420 227 272 641

havelska@mint.cz

Po – Ne 09:00 – 19:00 hod.

Brno

Brno

NAPROTI MAHENOVU DIVADLU

Rooseveltova 419/20
602 00 Brno – střed

+420 542 213 972

prodejnabrno@mint.cz

Po – Pá 10:00 – 18:00 hod.

Jablonec N. N.

Jablonec N. N.

NAPROTI NOVÉ RADNICI

Mírové náměstí 489/15
466 01 Jablonec nad Nisou

+420 483 710 692

prodejnajablonec@mint.cz

Po – Pá 9:00 – 17:00 hod.

Dárky pro každou příležitost

Narození dítěte, Znamení zvěrokruhu. Svatba. Potěšte své blízké.

Zlaté spoření

Klíč k vašemu zlatému pokladu.
Czech Mint
Loading...