Zlato máme
Zlato máme
Zlato máme
  1. E-shop
  2. Emisní plán 2020
  3. Mosazná medaile "Děkujeme" stand
Zpět

Mosazná medaile "Děkujeme" stand

Orientační cena (včetně DPH)
199 Kč
Stav skladu
červen 2020
Číslo
31608-810


Přestože nás čeká ještě spousta slz a potu, zdá se, že koronavirová pandemie je na ústupu. Je na čase poděkovat všem, kteří se na boji se zákeřnou nemocí podílejí, a ve spolupráci s Českým červeným křížem proto Česká mincovna připravila speciální projekt – emisi pamětní medaile s výjimečným příběhem.

Dobové konvence diktovaly, aby se vdala a věnovala se mateřským povinnostem, ale Angličanka šlechtického původu Florence Nightingaleová, která se narodila před rovnými 200 lety, se rozhodla, že svou lásku a péči věnuje celému světu. Do dějin vstoupila jako průkopnice ošetřovatelství, která zachránila bezpočet životů ve válečných lazaretech i civilních nemocnicích. Z jejích přelomových metod čerpáme dodnes a je jen příhodné, že jí můžeme vzdát hold v roce, kdy svět zasáhlo řádění koronaviru. Medaile však není jen vzpomínkou na proslulou „dámu s lucernou“ (jak jí přezdívali ranění vojáci), která se dnem i nocí starala o potřebné. Slouží také jako poděkování všem – profesionálům i dobrovolníkům –, kteří dnes po vzoru Florence Nightingaleové dělají ze světa lepší místo.

Reverzní strana ražby, která je dílem medailéra MgA. Martina Daška, předkládá portrét Florence Nightingaleové inspirovaný dobovou fotografií, její jméno a životní letopočty 1820–1910. Na pozadí je umístěn symbol Červeného kříže. Averzní stranu pak beze zbytku vyplňuje slovo DĚKUJEME v celé řadě světových jazyků.

Z ceny každé prodané mosazné medaile věnujeme 70 Kč Českému červenému kříži, který je patronem emise a který by bez inspirace nezištnou ošetřovatelkou možná nikdy nevznikl. Nákupem přispějete na dobrou věc a zároveň rozšíříte svou sbírku o mimořádný kousek. Pokud chcete poděkovat někomu, kdo vám pomohl v těžkých časech, pak můžete medaili použít jako dárek – pro tento případ je umístěna do speciálního balení, kam lze vepsat věnování…

Chcete přispět více, a poděkovat tak Červenému kříži za to, co pro nás všechny dělá? Můžete tak učinit zde.

Materiál
Mosaz
Váha
24 g
Ryzost
0 / 1000
Průměr
37 mm
Provedení
STANDARD
Hrana
Hladká
Autor averzu
MgA. Martin Dašek
Autor reverzu
MgA. Martin Dašek
Číslo
31608-810
Emisní náklad
Nelimitováno
Datum emise
červen 2020
Balení
Blistr
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká mincovna