Narození dítěte 2017
Každá mince má svůj příběh
Podívejte se na příběhy mincí z České mincovny

Naši rytci

Na otázky odpovídají naši rytci:

 1. Jak dlouho pracujete v ČM jako rytec?
 2. Jak hodnotíte podíl své práce na vzhledu medaile?
 3. Tvorba jaké medaile byla pro Vás nejzajímavější?
 4. Jaký máte pohled na originalitu ručního zpracování?

Hrách Jaroslav

 1. Od roku 1994.
 2. První pohled na minci zdaleka neukáže podíl ruční práce v porovnání se strojem. Teprve detailní (zvětšený) pohled odhalí rozdíly mezi redukovaným/strojním a ručně začištěným povrchem redukce nebo razidla.
 3. Kromě jiných – 200 Kč s motivem, 700. výročí sňatku Jana Lucemburského s Eliškou Přemyslovnou. Z pohledu pracnosti se jednalo o jednu z nejnáročnějších pamětních mincí. Tato skutečnost byla též vyzdvižena zadavatelem tohoto díla – Českou národní bankou.
 4. U oběžných a pamětních mincí je tato originalita, dle mého názoru, žádoucí a dává minci punc její nezaměnitelnosti a neopakovatelnosti.

Lietava Luboš

 1. Od roku 1995.
 2. Rytec musí být vybaven trpělivostí a smyslem pro detail. Spoustu času trávíte jemným dolaďováním redukcí pod mikroskopem. Přesná úprava redukce představuje odstranění stop po frézce vypíchnutí detailů: například vlasů, očí, stromů, listí, budov, oken, rohů písmen a podobně.
 3. Je to především zlatá mince Nové město pražské ze sady Karel IV. Tato mince s nominální hodnotou 10 000 Kč získala v roce 1999 první cenu v kategorii Nejlepší zlatá mince. Z poslední doby jsou to kilogramové zlaté investiční medaile o průměru 85 mm Karlův most, Schengen, Vstup do EU a Římské dohody.
 4. Každý výrobek si „zaslouží“ jinou míru originality. U běžných žetonů je tento požadavek minimální (i kvůli ceně). Naopak například u pamětních mincí emitovaných ČNB je podíl ruční práce maximální.